Salā pazūd Ventas rumba

Uz Ventas rumbu pavērstā tiešsaistes kamera ne vienam vien likusi pabrīnīties – kur tad palicis Eiropā platākais ūdenskritums? Augstā ūdenslīmeņa un ledus vižņu sablīvējuma dēļ rumbu ir pārklājis ūdens. Kāds šādu skatu redzēja pirmo reizi, kāds atceras pavisam lielus ledus kalnus Ventā, bet visi steidza baudīt šo dabas radīto skatu. 

Ja kāds pirmo reizi Eiropā platāko ūdenskritumu Ventas rumbu būtu nolēmis apskatīt tieši tagad, visticamāk, būtu diezgan vīlies, jo tā vietā ieraudzītu tikai nelielu mutuļojošu līniju.

Parasti ūdenskrituma augstums ir 1.60 līdz 2,2 metri. Nereti pavasara palos ūdens līmenis ir sacenties ar rumbas augstumu, tomēr pilnīgi to paslēpt neizdodas bieži. Kuldīdzniece Liesma Lagzdiņa atceras, ka 1968. gadā, kad bijusi 11. klasē, ledus sablīvējumi bijuši tik lieli, ka tie aizpildījuši teju visas tilta velves. Tad arī no rumbas vairs nebijis ne miņas. “Uz Mārtiņsalas dzīvojošie Freimaņa bija atšķirti no ārpasaules. Tur, staļļa ēkā, kur tagad viesnīca, bēniņos ar visiem lopiem dzīvoja veselu nedēļu. Ūdens viņiem bija līdz puslogiem dzīvojamai mājai. Bet tas nav nekas. Mana vecāmāte, kas dzimusi 1905. gadā, stāsta, ka viņa ar tēvu ar zirgu braukusi pa tiltu pāri, tad jau zirgs ir bridis pa ūdeni. Tas varēja būt kaut kāds 1908. gads.”

Liene Blūma strādā Kuldīgas novada muzejā, kurš no rumbas ir teju vai ar roku aizsniedzams. Viņa neslēpj, ka ik dienu priecājas par ūdenskritumu un tā mainību. “Dzīve šeit, Kuldīgā, īstenībā ir tik ļoti sasaistē arī ar dabu.” 

Pusdienas laikā ne viens vien kuldīdznieks izbrīvējis laiku, lai nāktu priecāties par dabas radīto skatu. “Tas mirklis, tas dabas brīnums jau ir tik fantastisks un nu rets. It īpaši mums, jūras klimatā, Kurzemē dzīvojot, kad šie mirkļi ir jābauda,” saka kuldīdznieks Igors Verners.

Pie šādiem laikapstākļiem esot likumsakarīgi, ka Ventas rumbu ir pārklājis ūdens. Civilās aizsardzības komisijas koordinators Kuldīgas novadā Dzintars Pakalns: “Kad ir liels sals, veidojas vižņi. Tiem kaut kur jāsakrājas. Kur sakrājas, tur, protams, nodambējas. Līdz ar to arī ceļas līmenis, jo tam ūdenim kaut kur ir jāiet, kamēr nāks atkusnis.”

Sals gluži vai par pasaku ledus pili ir pārvērtis arī netālu no rumbas esošo Alekšupītes ūdenskritumu, kas ir Latvijā augstākais. Jāteic, ka šādi skati parasti ir redzami neilgu laiku – vai nu ūdens atrod ceļu, kur izlauzties, vai arī atkāpjas sals.