Sākusies ceturtā mobilā ganāmpulka sezona

Sākusies ceturtā mobilā ganāmpulka sezona. No ziemas novietnes “Gailīšos”, Augšlīgatnē – desmit govis, bullis un tikko dzimis teliņš labprātīgi paši kāpj liellopu pārvadāšanas transportā, lai dotos noganīt Pluču kalna nogāzi.

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilā ganāmpulka koordinators Jānis Andrušaitis saka: “Nopļaujot mēs nopļaujam visu vienā dienā. Govis tomēr paņem dažādi - ar izlasi kaut ko apēd, kaut kam ļauj izziedēt. Tas viss notiek pakāpeniski un dabīgāk. Un vēl govis pārnēsā sēklas – apēd vienā vietā puķīti, aiziet citā vietā un izsēj šo puķīti.” 

LDF mobilā ganāmpulka pārstāvji atzīst – liellopu klātbūtne ļaus atjaunot un saglabāt šīs dabīgās pļavas. Viņi Pluču kalnā uzturēsies vairāk nekā mēnesi. Govīm noēdot vairākus gadus nenopļauto zāli, kas nu jau pārtapusi pamatīgā kūlā, zem šī slāņa vērtīgās augu sēklas beidzot varēs sākt dīgt.

Jānis Andrušaitis: “Pavisam kopā šajā sezonā vienlaicīgi mēs ganīsimies desmit dažādās Latvijas vietās – Jelgava, Sigulda, Rīga, Madonas rajona un tepat Līgatnē vēl viena vieta būs.”

“Darbs nemaz nav tik viegls, kā liekas – izlaist ārā govis, lai viņas tur ēd. Mums ir tam domātas GPS siksnas, lai varētu izsekot lopiņus. Mums ir jābūt sistēmai, lai zinātu, kur viņas ir un ko viņas dara,” stāsta Jānis Robiņš, LDF mobilā ganāmpulka asistents.

Lai arī dažādās vietās Latvijā šādā veidā noganīti jau 450 hektāri pļavu, mobilā ganāmpulka komanda atzīst – par rezultātiem ir pāragri spriest, taču ir pirmie novērojumi. “Tomēr pļavu malu krūmi tiek izēsti, vairs nenāk krūmi iekšā. Tās pļavas mainās. Tiek izēstas zemās vietas, kur varbūt nevar nopļaut.” pauž Jānis Andrušaitis.

Jāpiebilst, ik sezonu ne tikai pļavas kļūst bagātīgākas, bet arī pats ganāmpulks. Šobrīd kopā ir jau 118 liellopu, kuri arī šovasar ganīsies atjaunojamās pļavās.


Foto: unsplash.com