Latvijā “Zaļie sertifikāti” varētu būt pieejami jūnija vidū

Dānijā, Igaunijā un citās valstīs jau ir izveidota sava “Zaļo sertifikātu” sistēma, lai pandēmijas laikā mīkstinātu ierobežojumus tiem cilvēkiem, kuri saņēmuši abas Covid-19 vakcīnas. Kad šāda iespēja gaidāma Latvijā?

Lietuva vakar pieņēma lēmumu par zaļo sertifikātu ieviešanu jau no 24. maija, taču tas nav bijis iemesls, lai šo procesu paātrinātu arī Latvijā - tā informē Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Dienesta direktora vietnieks Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (ITK) jautājumos skaidro, ka Latvijā tos varētu gaidīt jūnijā.

“Nu, vismaz ar Eiropas digitālo vienoto vārteju mums ir plānots 15. jūnijs, ja es pareizi atceros. Vismaz plānotas ir maija beigas - jūnija sākums. Nu, 1. jūnijs laikam, mums būs jau “Zaļais sertifikāts” Latvijas vajadzībām lietošanai,” saka NVD direktora vietnieks ITK jautājumos Edgars Goba.

Sertifikātu var saukt par “digitālo atslēgu” jeb QR kodu. Tas būs katras personas unikāls kods, kurā būs ietverti personas veselības dati: analīžu rezultāti, vakcinācijas un pārslimošanas dati.

Edgars Goba: “Tie nebūs papīra formātā, bet būs iespējams izdrukāt arī uz papīra. Protams, būs kā QR kods. Būs iespējas no tā portāla lejupielādēt, piemēram, PDF dokumenta veidā, saglabāt uz savas viedierīces, lai to pēc tam var attēlot.”

Ņemot vērā, ka katra Eiropas Savienības dalībvalsts veido savu sertifikātu sistēmu, robežsargiem ir būtiski pārliecināties, ka ieceļojošās personas dati par veselību ir patiesi.

“Dati nekur neceļos. Dati paliks tajā dalībvalstī, kur viņi ir bijuši. Cilvēks, kurš ceļo, šo sertifikātu saglabā pie sevis, un tie dati ir pie viņa. (..) Ja, piemēram, mēs aizbraucam uz Vāciju, vācu robežsargs noskenē man to QR kodu, kā rezultātā viņš Eiropas centrālajā platformā pārbauda, vai šie dati ir ticami,” saka Edgars Goba.

Nacionālajā Veselības dienestā norāda - līdz brīdim, kamēr iedzīvotāji varēs saņemt savus sertifikātus ceļošanai, var izmantot alternatīvas, uzrādot potēšanas pasi ar abu vakcīnu atzīmēm, vakcinācijas faktu no e-veselības portāla vai izrakstu no sava ģimenes ārsta.

Taču, ja personas vēlas ceļot ārpus Eiropas Savienības dalībvalstīm, jāievēro konkrēto valstu ieceļošanas nosacījumi. 


Foto: unsplash.com