Sākts kriminālprocess saistībā ar divu 9.maija svinētāju izteikumiem par Krievijas īstenotā kara attaisnošanu

Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar divu 9.maija svinētāju izteikumiem par Krievijas īstenotā kara Ukrainā attaisnošanu televīzijas intervijā, un abi viedokļa paudēji ir aizturēti, noskaidroja aģentūra LETA.

Televīzijas kanālā TV3 šodien publicētajā intervijā no Daugavpils Dubrovina parka intervēti divi krievu valodā runājoši vīrieši par to, kāpēc viņiem bijis svarīgi atnākt uz piemiņas vietu.

Tincināti, kā konflikts Ukrainā pamainījis situāciju pilsētā, vīrieši atbildējuši, ka "tālāk sit fašistus", kuri savairojušies lielā skaitā ar mazmazbērniem. Turklāt īpaši sāpīgs esot atbalsts no Eiropas.

Viens no vīriešiem medijam norādījis, ka toreizējais PSRS vadītājs Ņikita Hruščovs "viņus nav iznīcinājis, pažēlojis, banderovieši visādi".

Vēlāk policija informēja, ka abas personas aizturējusi.

Līdz plkst.18 saistībā ar 9.maiju policija visā Latvijā sākusi 23 administratīvā pārkāpuma procesus. Visvairāk no tiem sākti Rīgas reģionā - kopumā 12. Savukārt Latgales reģionā uzsākti septiņi administratīvā pārkāpuma procesi - seši Daugavpilī un viens Rēzeknē. Vēl divi administratīvā pārkāpuma procesi sākti Zemgales reģionā, bet četri Vidzemes reģionā, aģentūru LETA informēja policija.

Visbiežāk šodien konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar ziedu, tostarp ar aizliegtās simbolikas nolikšanu vietās, kur iepriekš atradās demontētie padomju pieminekļi, tāpat arī konstatēti gadījumi, kad personas citās publiskās vietās izmantojušas militārās agresijas simbolus, piemēram, Georga lentes. Vēl procesi sākti arī par nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām.

Kopumā kopš pusnakts aizturētas 17 personas. No tām absolūts vairākums Rīgā, kopumā policijai aizturot 14 personas.

Deviņas personas aizturētas saistībā ar militārās agresijas un kara noziegumu iespējamu attaisnošanu un slavināšanu, bet vēl piecas personas aizturētas par citiem pārkāpumiem, kā alkohola lietošanu sabiedriskā vietā, nepakļaušanās policijas likumīgajām prasībām un citiem notikumiem.

Arī Latgales reģionā aizturētas trīs personas, no tām divas personas aizturētas Rēzeknē, kuras nepakļāvās policijas likumīgajām prasībām pārtraukt likumpārkāpumus, lika un kaisīja ziedus pie nu jau demontēta padomju pieminekļa.

Vēl viena persona aizturēta Daugavpilī saistībā ar padomju laika ordeņu izmantošanu publiskā vietā.

Šodien sākti arī četri kriminālprocesi, no kuriem trīs sākti pēc Krimināllikuma panta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Vienā gadījumā kriminālprocess sākts par uzraksta "Bolderāja" apzīmēšanu Rīgā.

Otrs kriminālprocess sākts par minēto interviju Dubrovina parkā.

Savukārt ceturtais kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta par valsts simbola zaimošanu un saistīts ar gadījumu, kad Rīgā konstatēts bojāts Latvijas karogs.

Policija šodien strādā intensīvā un saspringtā režīmā un ir gatava jebkuram attīstības scenārijam gan šovakar, gan trešdien.

Policija aicina iedzīvotājus, tajā skaitā jauniešus, neizvērst un neļauties provokācijām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās darbībās. Vienlaikus iedzīvotāji, kuru rīcībā ir informācija par 9.maijā plānotām vai notiekošām provokatīvām vai prettiesiskām darbībām, aicināti ziņot, zvanot Valsts policijai uz tālruni 110.


Foto: Ivars Soikāns/LETA