Aizliegums 9. maijā rīkot pasākumus nemaina “Uzvaras dienas” atbalstītāju uzskatus

Jau vairāk nekā 20 gadus 9. maijā arī Latvijā atzīmē Eiropas dienu, tomēr joprojām daļa sabiedrības šajā dienā svin Otrā pasaules kara beigas. No šā gada šādas svinības ir aizliegtas ar likumu, tomēr tas nemaina tā saucamās “Uzvaras dienas” atbalstītāju uzskatus.

Netālu no dzelzceļa stacijas Jelgavā atrodas piemiņas vieta tā saucamajiem atbrīvotājiem. Pieminekļa šeit gan sen vairs nav, bet ik gadu 9. maijā tika rīkoti pasākumi. Šodien tie ir aizliegti ar likumu, tomēr, kā stāsta policija, interesentu netrūkstot. Nekādas sadursmes gan nav notikušas.

Uziet līdz 9. maija svinētāju iecienītajai vietai ne vienam nav liegts, bet ziedus nolikt šodien nav atļauts. Kāda sižeta filmēšanas laikā satiktā kundze stāsta, ka līdz Brāļu kapiem aizbraukt nevarot, bet pie netālu esošā Lācplēša pieminekļa ziedus nelikšot.

Nolikt ziedus tur, kur tas šodien nav atļauts, vēlas mazākā krieviski runājošo cilvēku daļa, tomēr 9. maijs viņu izpratnē vienalga ir un paliek īstā svētku diena. “Es esmu solidāra ar Eiropu, bet viņiem tur ir citāda izpratne par šo notikumu, par svētkiem, par traģēdiju. Es varbūt tā esmu audzināta, varbūt mana izglītība man diktē saprast tā, kā es to saprotu. Paldies tiem varoņiem, kas aizsargāja mieru. Lai viņiem vieglas smiltis un lai vairāk nekas tāds neatkārtojas. Vienīgā vēlme. 8., 9. vai 10. datums. Galvenais, lai neietu bojā cilvēki un mēs nebūtu viens otram ienaidnieki,” saka Olaines iedzīvotāja Janīna.

Nolikt ziedus nepulcējoties arī šodien ikviens var padomju karavīru jeb tā sauktajos Brāļu kapos. Dobeles novada Šķibes brāļu kapos redzamas vien dažas tulpes pie pieminekļa, bet pavisam cita aina paveras Dobelē, kur līdz kovida laikam 9. maijā notika arī pasākumi. Šodien gan to nebūtu – neatkarīgi no tā, vai likums to atļauj, aizliedz, jo, kā stāsta satiktie vīri, pulkvedis, kurš tos organizējis, nu jau esot viņsaulē. Tomēr 8. maijs viņu prātos nekad nebūšot Otrā pasaules kara beigu datums.

Eiropā Otrā pasaules kara upurus godina 8. maijā, bet 9. maijs kā Uzvaras svētki tika atzīmēti Padomju Savienībā, joprojām to turpina Krievija. Iemesls tam esot Vācijas kapitulācijas akta parakstīšana laikā, kad Krievijā jau bija 9. maijs.