Rēzekne var palikt bez piecu miljonu eiro valsts aizdevuma parādu segšanai

Šaha lielmeistaru cienīga kombinācija – Rēzeknes pašvaldības valdošās koalīcijas pārstāvji ir izdarījuši visu, lai nepieņemtu 2024. gada pilsētas budžetu. Trīs no koalīcijas deputātiem, ieskaitot bijušo mēru Aleksandru Bartaševiču, šodien neieradās uz domes sēdi. Domes sēdē no 13 deputātiem piedalījās desmit, no kuriem par budžeta projekta izskatīšanu balsoja seši deputāti, bet četri atturējās, līdz ar to budžets šodien netika izskatīts. 

Domes izziņotajā sēdes darba kārtībā jau no rīta nebija redzams punkts par Rēzeknes 2024. gada budžeta izskatīšanu. Lai arī 21. februāris ir diena, kad jāpieņem pašvaldību budžeti, Rēzeknei, lai saņemtu aizdevumu no valsts piecu miljonu eiro apmērā, bija jāpieņem bezdeficīta budžets, vēl pulksten 12.00 jeb trīs stundas pirms sēdes paredzētā sākuma dienas būtiskākais jautājums tā arī nebija iekļauts darba kārtībā. ReTV pusdienlaikā izdevās sazvanīt Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieku Alekseju Stecu, kurš paskaidroja, ka tiks balsots par darba kārtības izmaiņām un būs nepieciešams divas trešdaļu klātesošu deptutātu atbalsts, lai tās stāstos spēkā.

Neilgi pēc sēdes sākuma situācija atrisinājās ātri. Trīs no koalīcijas deputātiem, kas pārstāv partiju “Kopā Latvijai” – Aleksandrs Bartaševičs, Kristīne Kokoreviča un Aleksandrs Iriškins neieradās uz sēdi –, līdz ar to klāt bija 10 no 13 deputātiem. Lai lēmumu pieņemtu, vajadzēja septiņas balsis “par”.

Tikai viens no klātesošajiem valdošajiem pilsētas priekšstāvjiem Aleksejs Stecs nobalsoja “par”, četri atturējās, arī visi pieci opozīcijas deputāti balsoja “par”, bet ar to bija par maz. Līdz ar to jautājumu neiekļāva sēdes darba kārtībā. Rēzeknes domes deputāte Ināra Groce: “Tā ir arī attieksme, pirmkārt, par to, ko tā [valdošā partija] līdz šim ir izdarījusi. Pirmām kārtām, viņi nespēj uzņemties atbildību, jo šis budžets būtu viens no sliktākajiem Rēzeknes pilsētas vēsturē. Es domāju, ka tā ir arī necieņas izrādīšana Rēzeknes valsts pilsētas administrācijai, kas ir 14 darba sēdēs šo budžetu skatījusi.”

Rēzeknes valstspilsētas domes deputāts Juris Guntis Vjakse: “Mēs strādāsim ar vienu divpadsmito no budžeta, tehnisko budžetu tā saucamo. Izpilddirektors pats bija, ja nemaldos, pirmdienas komitejā domes sēdē, ka tā varētu pietikt līdz maijam. Un –ko tad? Mums nav finanšu ietvara. Un otrs, kas man liekas nepieņemami šobrīd Rēzeknes pilsētas dome parāda savu attieksmi pret normatīvo regulējumu, pret valsts uzstādījumiem, piedāvājumiem sadarbībai.”

Rēzeknes valstspilsētas priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs: “Man šķiet, ka šis lēmums bija jau pirmdien, kad izskatīšanai bija piedāvāts optimizācijas plāns, kas tika noraidīts, jo šis plāns arī paredzēja bezdeficīta budžetu pēc būtības.” 

Rēzeknes valstspilsētas domes deputāts Igors Sergejevs: “Es nevaru pieļaut, ka nebūs dažādas brīvprātīgās iniciatīvas izglītības jomā un sociālajā jomā, tāpēc es šodien atturējos.”

Gan Finanšu ministrija, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šodien notikušo Rēzeknē pagaidām atteicās komentēt, solot sniegt skaidrojumu ceturtdien.