Ragakāpā sākta vārpainās korintes iznīcināšana

Latvijas invazīvo augu sarakstā iekļauts tikai Sosnovska latvānis, tomēr dabas ekspertu ieskatā invazīvo augu sugu esot daudz vairāk. Šodien dabas parkā “Ragakāpa” pirmoreiz notika vārpainās korintes iznīcināšanas talka.

Piekrastes mežu smilšainā un trūdvielām nabadzīgā augsne ļoti iepatikusies vārpainajām korintēm. Vairākus metrus augsto krūmu dzimtene ir Ziemeļamerika, bet Latvijā tie esot sastopami jau diezgan ilgi. Lai gan šī auga ogas ir lietojamas pārtikā, dabas eksperti vārpaino korinti, kas veido blīvas audzes gan piekrastes, gan iekšzemes priežu mežos, sauc par invazīvo augu, kas kaitē vietējiem mežiem. Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Jēkabs Dzenis: “Bagātina augsni ar barības vielām, kas veidojas no viņu nobirām. Gan no lapām, gan no augļiem, tādā veidā vide pārveidojas. No tāda priežu meža ar labiem gaismas apstākļiem un nabadzīgu zemsedzi uz mistrotu mežu ar blīvu krūmu slāni. Tādējādi mēs zaudējam specifisko meža biotopu un tajā mītošās sugas.”

Vārpainā korinte plaši savairojusies gan dabas parka “Ragakāpa” vecākajā un bioloģiski vērtīgākajā daļā, gan citviet Latvijā, īpaši ap Rīgu un Pierīgu, kā arī Daugavpilī. Šodien vairāki desmiti interesentu pulcējās dabas parkā “Ragakāpa” pirmajā vārpainās korintes iznīcināšanas talkā. Šodien tika apgūtas arī metodes, kā šo krūmu pareizi iznīcināt, jo vienkārša nociršana šeit nederot. Dzenis: “Tiek izmantoti rokas darba rīki, pēc iespējas vairāk mēģinājām izņemt arī saknes no šīs mežaudzes, jo no saknēm veidojas atvases. Ja vienkārši nocērt korinti, nākamajā gadā atvases ir vēl blīvākas nekā neaiztiktas korintes.”

Dabas parkā “Ragakāpa” vārpainās korintes iznīcināšanas darbi plānoti 33 hektāru platībā. Talkas notikšot no oktobra līdz februārim, bet turpmākos četrus gadus lielāka uzmanība tikšot pievērsta ataugušo atvašu iznīcināšanai.