Par suņiem draudzīgāko novadu atzīts Bauskas novads

Kafejnīcas, veikali, muzeji un citas iestādes suņu saimnieki nereti vēlas apmeklēt kopā ar savu četrkājaino draugu. Tomēr atrast šādas vietas nemaz neesot tik vienkārši, tāpēc vairāku suņu saimniece Zita Īle-Onckule 2017. gadā sākusi īstenot projektu “Ar suni”, kura galvenais mērķis esot apkopot četrkājainajiem mīluļiem draudzīgas vietas. Ik gadu tiekot veidoti arī TOP-5. Šogad par suņiem draudzīgāko novadu atzīts Bauskas novads.

Bauskas novada Iecavā šodien – tāpat kā daudzviet Latvijā – valda sniegs, vējš un putenis. Par šādu laiku mēdz teikt – pat suni ārā nedzītu. Suņus ielās tiešām gandrīz neredzam. Tomēr labākos laika apstākļos suņi nereti ikdienas gaitās dodas kopā ar saimniekiem, ir vietas, kur tie ir gaidīti. “Mums pašiem, katram darbiniekam ir suņi. Kā tu atstāsi sunīti aiz durvīm, ejot veikalā. Mēs taču bērnus arī ņemam līdzi, vecākus, un suns arī ir ģimenes loceklis,” saka Inga Ose-Rautenšilde, ziedu salona “Vēja spārni” īpašniece.

Ziedu salonā “Vēja spārni” ReTV stāsta, ka Iecavā esot septiņas suņiem draudzīgas vietas. Arī picērijā un blakus esošajā krodziņā uzrunātie darbinieki teic, ka klienti ar suņiem esot laipni gaidīti, nemaz nevarot iedomāties, ka tā varētu nebūt. Iecavas vienīgajā lielveikalā gan suņi nav gaidīti, tomēr šādu vietu paliekot aizvien mazāk. 

Projekta “Ar suni” izveidotajā kartē redzams, ka visā Latvijā ir vairāk nekā 2000 četrkājainajiem draugiem draudzīgu vietu. Šāds projekts Latvijā darbojas kopš 2017. gada. Tā galvenais uzdevums esot apkopot suņiem draudzīgās vietas. Projekta īstenotāja Zita Īle-Onckule stāsta, ka šāda ideja radusies, jo arī pašai ir suņi. “Mums vienā restorānā āra terasē vienkārši pateica: “Ar suņiem neapkalpojam!” Tas bija ārā, kur netālu pat govis ganās, tad bija tāda dziļa vilšanās. Braucot mājās, sāku meklēt, kur tad es ar suni drīkstu iet. Bija tikai dažas lapas, praktiski viss tikai par Rīgu.”

Pēc Lauksaimniecības datu centra statistikas, Bauskas novadā reģistrēti 6103 suņi, šogad Bauskas novads atzīts par suņiem draudzīgāko novadu. To nosakot suņu saimnieku un uzņēmēju iesūtīto vietu skaits. Īle-Onckule: “Ir tā informācija, kur viņi ir bijuši ar suņiem. Pēc informācijas saņemšanas rakstu e-pastu vai “Facebook”, pārliecinos, vai tā tiešām ir suņiem draudzīga vieta. Vai nav tikai mazizmēra, bet jebkura izmēra suns, ne tikai uz terases, bet arī iekštelpā.”

2023. gada TOP-5 novadiem otro vietu ieņem Siguldas novads, bet pilsētu TOP-5 nemainīgi līderpozīcijas saglabā Rīga, bet otro vietu ieņem Liepāja.
Foto: Freepik; ilustratīvs