Opozīcija Jēkabpils novada budžetu dēvē par sliktāko pēdējo gadu laikā

Šajās dienās daudzās Latvijas pašvaldībās tiek apstiprināti šā gada budžeti. Arī Jēkabpils novadā nupat pieņemti gada svarīgākie noteikumi – par pašvaldības budžetu 2024. gadam. Šoreiz līdzekļu sadalīšana bijusi izteikti sarežģīta, daudzās pozīcijās būs jāsamierinās ar mazāku atbalstu no vietvaras naudas maka. 

Jēkabpils novada pašvaldības šā gada budžets ir apstiprināts ar plānotajiem ieņēmumiem vairāk nekā 77 miljonu eiro apmērā. Lielāko daļu – 52 procentus – ieņēmumu veido mērķdotācijas un citi mērķa maksājumi. Tāpat uz gada sākumu ir budžeta atlikums vairāk nekā 10,6 miljonu eiro apmērā, bet vēl vairāk nekā četri miljoni eiro paredzēti kā aizņēmumi.

Savukārt budžeta izdevumi ir paredzēti vairāk nekā 86 miljonu eiro apmērā. No tiem visvairāk – 32 procentus – līdzekļu plānots novirzīt izglītībai.

Jēkabpils novada domes sēdē, kurā tika skatīts jautājums par 2024. gada budžetu, valdīja spraigas diskusijas. Vairāki opozīcijas deputāti pauda neapmierinātību ar dažādām budžeta pozīcijām, savukārt koalīcija centās kolēģu sacīto atspēkot ar argumentiem. Rezultātā Jēkabpils novada pašvaldības budžets apstiprināts nevienbalsīgi – “par” balsoja 14 no 18 deputātiem, kuri piedalījās sēdē. Leonīds Salcevičs balsojumā atturējās, savukārt “pret” budžetu balsoja Elīna Serkova, Valdis Vizulis un Aivars Kraps. Opozīcijas deputāts Aivars Kraps uzsver, ka šā gada budžets esot sliktākais pēdējo gadu laikā. “Pēdējā budžeta ražošanas sēdē no visiem sešiem miljoniem viens ceļš, kur mēs liekam apgaismojumu Orehova ielā – ceļš uz “Ošukalnu”. Jā, uzņēmējam jāpalīdz, jā, uzņēmējs nodarbina ļoti daudz cilvēku, bet, vai atsakot sešus miljonus citiem, ir morāli ētiski pareizi iedot šo kā vienīgo priekšlikumu? Tas ir viens. Numur divi. Es uzskatu, ka šajā laikā, kad mēs visiem mazinām, deputātiem – domes vadībai – algas palielinās ap 250 eiro mēnesī. Deputātiem, arī man, – par 200 eiro mēnesī. Es uzskatu, ka tas nav pareizi.”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: “Domes vadības atalgojums ir ielikts likuma rāmjos un ir noteikts ar koeficientu. Mēs neesam mainījuši šo koeficientu, mēs netaisāmies mainīt šo koeficientu atalgojumā. Ja palielinās vidējais tautsaimniecības atalgojums, ko statistikas pārvalde dod par iepriekšējo gadu, tad iet līdzi budžetā arī vadības atalgojums. Bet mēs pieņēmām lēmumu, ka šogad tas iet nevis no janvāra, kā visus gadus, bet iet kopā ar visiem darbiniekiem no marta.”

Jēkabpils novada domes vadība uzsver, ka budžeta izveide bijusi izteikti sarežģīta, jo šogad palielinājies pašvaldības finanšu slogs dažādu objektīvu apstākļu dēļ. Pirmkārt, lielāki izdevumi atalgojumam – gan pedagogiem, gan pašvaldības darbiniekiem saistībā ar minimālās mēnešalgas palielināšanu valstī. Otrkārt, uz vietvaras pleciem tagad ir arī atskurbtuves darbības nodrošināšana. Treškārt, lielāki izdevumi par kredītaizņēmumu procentiem.

Viens no jautājumiem, kas radīja neizpratni opozīcijas vidū, ir par finansējuma piešķiršanu vairāku novada parku labiekārtošanai. Deviņu parku un citu vides objektu labiekārtošanai vien paredzēti vairāk nekā 265 tūkstoši eiro, vienlaikus budžetā nav plānots neviens tilta remonts, lai gan pērn veiktajā novada tiltu inspekcijā tika secināts, ka astoņi tilti ir kritiskā stāvoklī, bet vēl 15 – sliktā stāvoklī. Pašvaldībā skaidro – tas tādēļ, ka parku labiekārtošanai drīkst izmantot dabas resursu nodokļa ieņēmumus. Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars: “Tiltiem mēs dabas resursu nodokli tērēt nevaram, savukārt ceļu fonda finansējums ir ierobežots, tāpēc mēs visu nevaram atļauties. Ja uz tiltiem skatāmies, tad noteikti, ka akūtākos, prioritārākos mēs atradīsim iespēju, kā nofinansēt, arī gada griezumā skatīsimies, vai nevaram kaut ko ielikt budžeta grozījumos.”

Viena no prioritātēm, kuras dēļ līdzekļi tika atteikti daudziem citiem remontdarbiem, ir Jēkabpils Tautas nams, kurā ir nupat pabeigta rekonstrukcija, bet vēl nepieciešams pabeigt aprīkošanas darbus.

Tāpat vietvarā uzsver, ka budžetā iekļautas vēl vairākas svarīgas iniciatīvas, piemēram, 140 tūkstoši eiro paredzēti iedzīvotāju iniciatīvu konkursam – projektu īstenošanai –, bet vairāk nekā 4,3 miljoni eiro plānoti 20 ielu un ceļu pārbūvei. No šiem 4,3 miljoniem eiro pašvaldība nodrošinās 15 procentus, bet pārējo finansējumu vietvara saņems no valsts aizdevumu veidā. Tāpat pašvaldība ir saglabājusi bezmaksas ēdināšanu bērnudārzu audzēkņiem un 1. līdz 6. klašu skolēniem, bezmaksas skolēnu pārvadāšanu, kā arī cita veida atbalstu konkrētām iedzīvotāju kategorijām.