Mopēdu “Rīga” entuziasti pulcējas Apē

Nedēļas nogalē Apē aizvadīts vērienīgs mopēdu “Rīga” saiets. Tur satikās vairāki simti šo savulaik Latvijā motorūpnīcā “Sarkanā zvaigzne” ražoto mopēdu īpašnieki un entuziasti, lai vienotos kopīgā braucienā. Brauciens notika par godu arī Vaidavas kausa izcīņai motokrosā, kas šogad norisinājās jau 50. reizi.

Uz mopēdu “Rīga” kopbraucienu Apē sapulcējušies daudzi un ne tikai no Latvijas, bet arī Igaunijas, Lietuvas un Zviedrijas. Ja rīta pusē braucienam bija reģistrējušies 154 dalībnieki, tad, tuvojoties brauciena sākumam, interesentu kļuva vēl vairāk. Kopumā braucienā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieku.

Katram dalībniekam ir savs stāsts un atmiņas par padomju laikā Latvijā ražoto mopēdu “Rīga”. Kādam tas saglabājies no sava jaunības laika vai vecākiem, vēl kāds to savā īpašumā ieguvis citā ceļā. “Brālēns atdeva mopēdu.Viņš palika vecāks, interesēja moči. Kad man bija 12 gadi, viņš šo mopēdu vienkārši atdeva. Skolas laikā, padomju laikos, arī bija “Zelta mopēds”. Tur arī braucu. Tad draugs man atgādināja: “Tu taču esi braucis.” Tad mopēdu uzķīlēju, izvilku no pakšiem veco smirģeli. Šī ir jau trīspadsmitā sezona,” stāsta brauciena dalībnieks no Saldus novada Ivars.

“Mēs esam biedrība, kuri pa mājām ņemas un mēģina mopēdu atmodināt, izklaidēties savā stilā. Pirmo gadu ar meitu esam šeit, bet tā mēs satiekamies. Uztaisām savā starpā sacensības. Draugiem bija mopēds, man vajadzēja iestāties pulkā. Braucu uz Liepāju, kur motosportists Aivis Jankovskis tieši tirgoja šo mopēdu,” saka brauciena dalībnieks no Engures Madars.

Brauciens sākās pie tilta pāri Vaidavas upei. Tālāk veda pa Apes ielām, līdz pat pilsētas centram, kur bija sapulcējušies arī daudz vietējie iedzīvotāji un pilsētas viesi, lai arī apskatītu mopēdus un pie tiem nofotografētos. Brauciena dalībnieki šādu pasākumu vērtē atzinīgi, jo tas dod iespēju domubiedrus satikt vienkopus. 

Kopbrauciens tika organizēts par godu 50. Vaidavas kausa izcīņai motokrosā, kas ir vienas no vecākajām sacensībām Eiropā. Sacensības ir unikālas arī ar to, ka tās ir notikušas katru gadu, arī kovida laikā. “Zelta mopēds” parādes brauciena organizators Laimonis Stafeckis: “Pasākums ir grandiozs. 50 gadi – reti kurš motokross tik ilgi izdzīvo un notiek katru gadu, bez pārtraukuma. Tas ir fenomenāli, ka puiši Apē ir to sasnieguši.”