Mazkustīgums bērnos radīs nopietnas veselības problēmas

Bērni zaudē fizisko sagatavotību un interesi par sportošanu. Viņiem ir sliktāka stāja un mazkustīgums. Tie ir tikai daži pandēmijas laika radīti apstākļi, kuri atstāj nopietnas sekas bērna veselībai un psiholoģiskajam stāvoklim.

Apstākļiem jāpielāgojas - tā saka florbola treneris Ivars Laktiņš, kura vadībā jau trešo nedēļu bērni trenējas brīvdabas florbola laukumā. Ziema bija pateicīga, lai jaunie sportisti varētu izmēģināt jaunus sporta veidus: slidošanu, hokeju un slēpošanu. Bērnu skaits, kuri apmeklē treniņus, ir samazinājies.

Ne visiem bērniem ir iespēja atbraukt uz treniņu - vecāki nevar atvest, nav transporta, kādam citam ir sportošanai nepiemēroti laikapstākļi. Bērni ir sadalīti vairākās grupās līdz deviņiem audzēkņiem. Uz nodarbību ieradušies bija tikai četri sportisti.

Ivars Laktiņš saka: “Pirmkārt, ka nav spēles. Viņiem pazūd motivācija, liela daļa trenējas, lai uzspēlētu pret vienaudžiem vai pabrauktu pa Latviju. Trenēties vienkārši – motivācijas zudums.”

Lai treniņu procesu radītu daudzveidīgu, tajos jāiekļauj dažādi sporta veidi. Kā atzīst treneris, bērni, kuri treniņus cītīgi apmeklēja pirms pandēmijas, to dara arī šobrīd.

Sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris Guntis Jansons vērtē, ka bērniem šis ir ļoti grūts laiks.

Guntis Jansons: “Par saviem datiem zinu, ka viņi izpilda motivāciju testu. Ja šo sportistu redzēju pirms pusgada, tad motivācija lielākai daļai, izņemot atsevišķus augstas klases sportistus, visiem krītas katastrofāli - uz pusi.”

Zema motivācija un mazkustīgums var dramatiski ietekmēt veselības stāvokli nākotnē. Ja tam klāt vēl nāk miega trūkumus un nepietiekams uzturs, tad iznākums nav prognozējams. To vērtēs zinātnieki, bet tās jau būs sekas.

Fizioterapeite Aiva Dreimane atzīmē uz netipiskām veselības problēmām jauniešos, kas radušās šā gada laikā: plecu, muguras un galvassāpes. Tas tāpēc, jo dienā pavadītas daudz stundas pie datora - mācoties.

Un kas vēl svarīgi - atsākoties fiziskām slodzēm, ir jāievēro pakāpenisks process, jo pēc ilgas pauzes sākot strauji sportot, var iedzīvoties traumās.

Ja nav iespējas apmeklēt fiziskās nodarbības treniņu virsvadībā, tad fizioterapeite iesaka vienkārši nogulties uz vēdera un pacelt rokas, tādējādi trenējot muguru. Tas jādara regulāri - labākajā gadījumā trīs reizes nedēļā.



Foto: unsplash.com