Mantu labotavā piešķir lietām otru dzīvi

Ko darīt, ja telpaugi ziemā sākuši nīkuļot, ieplīsis auskars, no zeķes pretim raugās caurums, bet ikdienā tik nepieciešamā tehnika sākusi niķoties. Vai to izmest un pirkt jaunu? Saldenieki saka – nē. Biedrības “Zaļā brīvība” iniciatīvā “Diena bez iepirkšanās” iesaistījušies ar pasākumu “Mantu labotava”. Īsā laikā tā pierādīja, ka šāda iespēja ir ļoti nepieciešama. 

Inta Ķikure Saldū rīkotajā Mantu labotavā iegriezusies ar papīra smalcinātāju, kas izgājis no ierindas. Tas nonāk meistara Sergeja Radčenko rokās, un viņš saka – viss būs labi, jauns nebūs jāpērk, un jau tūlīt ķeras pie darba. “Es esmu par to, ka nevajag pirkt visu – tikko salūst, mest ārā un pirkt no jauna. Es gribu, lai tas ir ne tikai akcijas formātā, bet lai tā būtu vienmēr,” saka pasākuma apmeklētāja Inta Ķikure.

Savukārt pie meistares Ritmas Melbārdes nonāk Māra Auzbiķa atnestā virsjaka – tai ieplīsusi piedurkne. Viņš neslēpj, ka šāda iespēja ļoti palīdz. “Pats es esmu cilvēks īpašām vajadzībām. Tepat Saldū uz pažobeles saplēsu nejauši. Kam negadās saplēst.”

Druvas amatnieku centra meistare Ritma Melbārde: “Tur mēs izdarīsim to, ka uzšūsim emblēmiņu virsū, jo neilons ir ļoti plāns, salāpītu to kā tādu nav iespējams.”

Pavisam Mantu labotavā ir vairāki meistari, kas piekrituši brīvprātīgi cilvēkiem palīdzēt – gan pamācīt, kā saplīsušo salabot, vai paši dienas laikā bojājumu novērš. Šūšanas un lāpīšanas darbos neaizstājamas ir Druvas amatnieku centra rokdarbnieces, iesaistīti arī kolēģi un radinieki ar zelta rokām. “Ziemassvētki jau ir tas laiks, kad notiek tie brīnumi. Ja tu vari palīdzēt kādam, liekas, ka tas ir labi,” saka meistars Sergejs Radčenko.

Druvas amatnieku centra meistare Zinta Vārpiņa: “Kamēr kopā turas, tikmēr ir vērts lāpīt, jo nav nekā siltāka par mūsu pašu vilnas zeķēm un cimdiem. Tāpēc ir nozīme tādam pasākumam, ka tomēr vienam otram kaut kas aizķeras. Tas, ko šodien met ārā, ir nežēlīgi. Pa vienu galu iekšā drēbes, pa otru ārā vienreizējai lietošanai ir nežēlīgi.”

Mantu labotavas rīkotāji Saldū ir vieni no dalībniekiem, kas iesaistījušies biedrības “Zaļā brīvība” iniciatīvā “Diena bez iepirkšanās”. Tā ir kā pretstats pirmssvētku atlaižu bumam, kad bieži vien cilvēki iepērkas neapdomīgi. Pavisam aicinājumam atsaukušās 90 dažādu iedzīvotāju grupas no visas Latvijas, arī rīkotie pasāskumi ir atšķirīgi. Saldus novada pašvaldības projektu vadītāja Lana Radčenko: “Šādi eksperimentālie projekti vairāk ir kā tāds plastilīns. Mēs atnākam ar vienu domu, nākamajā dienā, kad šeit esam un esam pabijuši jau vairākas stundas, dzimst jaunas idejas, un mēs strādājam, tāpēc ir šīs divas nedēļas. Mēs paskatīsimies, kādas idejas mums būs piedzimušas šo divu nedēļu noslēgumā, tad zināsim, kā turpināt.”

Un viena no idejām ir šādu iespēju dot ne tikai akcijas laikā, bet regulāri, piemēram, reizi mēnesī.