“Man bērnus vienkārši žēl.” Dobeles novadā pie katras slēgtās skolas piestāj autobusi

Skolu tīkla sakārtošana Dobeles novadā aizsākās jau 2009. gadā. Šodien gandrīz pie katras savulaik slēgtās skolas rītos piestāj vairāki skolēnu autobusi. Bieži vien bērniem tas nozīmē agru celšanos, bet katra novadā palikusī skola varot iztikt ar to mērķdotāciju, ko pedagogu atalgojumam piešķir valsts. Vai samazinājušies arī pašvaldību izdevumi, gan neesot iespējams pateikt.

Zebrenes pagastā skolu slēdza pirms četrpadsmit gadiem. Tagad skolēnus šeit ved ar trīs autobusiem uz trīs dažādām skolām. Pulkstenis ir pusseptiņi, jau pēc dažām minūtēm ieradīsies autobuss, kas bērnus aizvedīs uz Auces vidusskolu.

Reizē ar skolas autobusu parādās arī bērni. ReTV uzrunātie puiši izskatās samiegojušies un nav visai runīgi, vien piebilst, ka cēlušies sešos no rīta, bet skola esot laba. Zebrenes centrs šim autobusam ir otrā pietura. Kā stāsta autobusa šoferis Guntars Jonuška, viņam darba dienu rīti sākoties plkst. piecos, gandrīz tikpat agri arī pirmajā pieturā iekāpušajam skolēnam. “Pusseptiņos jau autobusiņā. Viņš mostoties piecos, citreiz bišķi vēlāk. Šorīt nāca ar kājiņām ārā, mamma bija prom darbā. Tas ir vienkārši neaptverami, kas notiek mūsu valstī. Man tos bērnus vienkārši žēl. Es viņus vakarā pārvedu mājās – puse guļ. No rīta tagad aizbraucu. Tie mazākie visi guļ. Staigāju pa autobusu un modinu – bērni, esam skolā.”

No Zebrenes pagasta līdz Aucei ir vien 18 kilometri, bet skolēnu autobusam maršruts iznāk gandrīz divreiz garāks, jo jāiebrauc daudzās apdzīvotās vietās. Atsevišķs stāsts esot arī par ceļa infrastruktūru. Pirms pāris dienām kolēģis Jaunaucē noslīdējis no ceļa, arī pašam tā esot iepriekš gadījies. Klausoties par ministrijas pašreiz iecerēto skolu tīkla sakārtošanu, tajā paredzētajiem attālumiem un ceļā pavadīto laiku Guntars Jonuška kļūst nikns. “Ko tā Čakša, piedodiet, man mīļi cilvēki, viņa taču ar smadzenēm nedraudzējas. Visu tikai likvidēt, likvidēt, viņa nepadomā, kā tie bērni.”

Auces vidusskola gan nav vienīgā. Skolēni tiek vesti arī uz Jaunpils vidusskolu un Bikstu pamatskolu. Divu skolēnu mamma Guna Gintere telefonintervijā stāsta, ka vecākais bērns sācis mācīties Kaķeniekos. Kad sākušās runas par skolas slēgšanu, izvēlējušies doties uz Auci, savu zvēli nenožēlojot. “Kvalitātes ziņā es uzskatu, ka Auces vidusskola ir labāka. No Kaķeniekiem, kad aizgāja uz Auci, bija grūti sākumā.”

– Izvēle izdarīta pareizi, es tā saprotu?

“Es domāju, ka jā.”

– Kā pagastā izjuta to skolas slēgšanu?

Agrāk mums bija diezgan daudz to bērnu un viss pārējais, tad tagad ir mazāk. Ir daudzas ģimenes, kas aizgājušas prom.”

Annenieku pagasta Kaķeniekos skolu slēdza pirms četriem gadiem. Arī šejienes bērni ik rītu dodas uz četrām skolām: Tukuma novada Jaunpils vidusskolu, Saldus novada Blīdenes pamatskolu, vēl arī uz Bikstu vai Dobeles skolu. Uzrunātie devītklasnieki teic, ka izvēle par Dobeles novadā skolu tīkla sakārtošana aizsākās 2009. gadā. Vienpadsmit gados no 25 mācību iestādēm slēgtas deviņas, bet reorganizētas pazeminot izglītības pakāpi trīs skolas. Pārnovadu norēķinos pašvaldība neesot ne ieguvēja, ne zaudētāja, bet kopumā esot grūti pateikt. Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Safranovičs: “Katrā ziņā mēs varam uzskatīt, ka šobrīd mūsu skolu tīkls ir sakārtots, katra skola var iztikt ar to mērķdotāciju, ko valsts piešķir pedagogu atalgojumam. Runājot par pašvaldības izdevumiem, visu laiku ir tāda neziņa, kas tad mums ir izdevīgāk.”

Kā stāsta pašvaldībā, šobrīd esot jāmeklē iespēja iegādāties jaunus skolas autobusus, bet pašreiz virzītā reforma Dobeli, visticamāk, atstāšot bez klasiskā vidusskolas posma.