Latvijas iedzīvotāji piemin Anglijas karalieni

Londona šodien kļuvusi par pasaules uzmanības centru. Pēc Anglijas karalienes nāves tūkstoši pulcējas pie karalistes ēkām, pie Vindzoras pils, valstu vadītāji izsaka līdzjūtības. Arī Latvijā daudziem ReTV sastaptiem cilvēkiem ir skumji. 

Anglijas karaliene Elizabete II bija viena no visilgāk pie varas esošajām monarhēm pasaulē, tronī viņa pavadīja 70 gadus. 

Šī ir viena no retajām grāmatām, kas Latvijā izdota par Anglijas karalienes Elizabetes II dzīvi. Šīs grāmatas projekta vadītāja ir ReTV žurnāliste Zane Eniņa, kura, strādājot pie šīs grāmatas, atzina - viņas priekšstats par karalieni mainījās kardināli. “Kļuva skaidrs, ka viņa ir kaislīgs un ļoti aizrautīgs cilvēks. Viņai bija aizraušanās ar zirgiem, aizraušanās ar suņiem, aizraušanās ar medībām. Intersanti, ka visas šīs viņas kaislības ir noturīgas un viņa nav bijusi svārstīga savās izvēlēs.”

Kā laipnu un smaidīgu karalieni atceras ReTV interneta portāla redaktore Inga Gorbunova. Viņai bija tas gods piedalīties svinīgajās pusdienās Melngalvju namā 2006. gadā, kad Anglijas karaļu pāris vienīgo reizi viesojās Latvijā. “Ja jūs satiekaties ar šāda līmeņa personām, tieši ar monarhiem, tad tas nav tā, ka jūs stāvat rindā un viens pēc otra spiežat roku. Tur ir sarkanais paklājs, cilvēks, kas pasaka jūsu vārdu un uzvārdu, tad jūs viens pats pa to paklāju slaidi maršējat. Un man bija tāda sajūta, ne es zinu, kur man likt somu, ne kā pareizi soli spert. Man likās - tagad aizķeršos aiz tā paklāja. Uztraukums šausmīgs, jo tāds cilvēks kā karaliene ar dzīves biedru un mūsu prezidente arī pati, protams, tas liekas kā no citas planētas.”

ReTV uzrunātie cilvēki atzīst, ka, lai gan karalienei bija jau ļoti cienījams vecums, ziņa par viņas nāvi tomēr bija negaidīta. “Ļoti spēcīga personība ir aizgājusi. Viņas seja bija tik sirsnīga. Protams, ka sāpīgi, viņa tāda personība, no kuras var daudz pamācīties par to, kā viņa dzīvojusi,” saka valmieriete Irēna Zelča.

Ģibuļu pagasta iedzīvotāja Sigita Mazzariņa: “Skatoties, ka kundze gadu no gada nemainīgi ar ļoti veselīgu spriestspēju strādāja, risinot monarha darba jautājumus, nelikās, ka tas tomēr pienāks, neskatoties uz to un saprotot, ka mēs visi esam mirstīgi.”

Tronis tukšs nepaliek. Vietu tajā jau ieņēmis karalienes vecākais dēls - nu jau karalis Čārlzs III. Ļaudis gan teic, ka viņš nebūt nespēs iekarot tik lielu cilvēku mīlestību, kā iekaroja Elizabete II. 

Anglijas karaliene piedzīvojusi laiku, kad PSRS vadīja Staļins. Viņas laikā britu premjers bija arī Vinstons Čērčils un Mārgareta Tečere, piedzīvoti kari. Bet visus šos 70 valdīšanas gadus viņa saglabājusi nelokāmu stāju, bijusi izcila personība, kurā ieklausījās visas pasaules līderi un vienkāršā tauta.Foto: AFP/SCANPIX