Kā rūpēties par suņu un kaķu nagiem

Esam ieradušies pie veterinārārstes Evijas Kozulānes un “4 mīļas ķepas”. Uz galda guļ suņu meitene Grēta, kura ir pārcietusi operāciju. Nu viņai jāsakopj nagi.

“4 mīļas ķepas” veterinārārste Evija Kozulāne stāsta: “Ja sunītim vēlamies mājās nogriezt nagus, pirmais, ieņemam ērtu pozīciju - gan sev, gan sunītim. Viens ir tas, ka suns guļ. Var viņu pačubināt, pamīļot, lai suns ir mierīgs. It sevišķi jauniem dzīvniekiem iedodam kārumiņu. Tāpēc ar dakteri vienmēr saka - pieradinām, ka ķepas tiek aiztiktas, jo tad viņam būs mazāk protestu, ka kaut ko darīsiet. Sunītim nagi jāgriež tajā gadījumā, kad atbalstās pret zemi un nagi skaras jau pamatnei. Ja mēs noliekam guļus, varam pagriezt ķepu uz augšu. Tukšo naga daļu griežam nost. Vienkārši perpendikulāri. Ja biezākam nagam paliek asas maliņas, tās vienkārši nogriezt nost. Liekas, ka ir nogriezies mazliet par īsu, mēs varam piegriezt tālāk. Būtiski ir neiegriezt sarkanajā dzīvajā daļā - būs asinis un sāpīgi. Ja ir dubļains laiks, slapjš laiks - patīram nagus un nogriežam. Procedūra nav sāpīga, dzīvniekam šis ir uzticības jautājums, ka saimnieks griež. Ļoti bieži nepatīk ķepas turēšanas mirklis, suns grib pavilkt tevi, mēs nedodam, nelaižam. Maziem reizēm ir būtiski kaut vai novērst uzmanību ar kaut ko, caur spēli, viņš neuztver šo procedūru kā kaut ko briesmīgu. Ja par sevi šaubāmies, nenogriezīsim tik īsus kā pie daktera, bet galus. Suns pieradīs pie šīs procedūras tad jau varēsim pagriezt kārtīgāk. Tas ir būtiski, ka uzticas un ļauj. Nav tāds smukuma manikīra jautājums, bet ir jāgriež arī tāpēc, ka tas dzīvniekam ir veselīgāk. Ja ir ziema, nagi nederēs kā šipi vai tamlīdzīgi, tie slīd vairāk. Neslīdīgā pamatne būs pati pēda, Ja ļoti pāraug, var veidoties pirkstu nagu deformācija. Tas vairāk ir būtiskāk maza izmēra suņiem, kuriem vispār nenodilst nagi. Atnākot pie mums, jau gandrīz krustā viens otram iet. Vienmēr pakaļkājām būs īsāki, jo pakaļkājas pamatā sunim ir atspēriena kājas. Izņēmumi ir tie, kuri iet pavadā un velk saimniekus. Tiem arī priekškājām nodilst vairāk, arī lielajiem racējiem nodilst priekšējām kājām vairāk.”

Ja suns ir vecs un nekad viņam nav griezti nagi, varbūt nav nemaz vajadzības to sākt darīt. Evija Kozulāne: “Varbūt viņš ir tiešām no tiem, kurš nostaigā, nodilst nagi. Varbūt naga materiāls nav tik ciets, ka pamatā vienmēr ir nodilis, par to nav bijis jauztraucas. Ja ir par gariem, reizēm vecākiem dzīvniekiem paliek garāki, jo nags ir zaudējis savu elastību, parādās keratīns - paliek trauslāki. Bieži vien veciem suņiem parādās šī problēma, ka nekustās tik daudz, arī nenodilst tik daudz. Varam ņemt palīgā kārumus, našķīšus. Ja dzīvnieks ir ar agresivitāti, varam uzlikt uzpurni - paši jūtas drošāk. Reizēm tā nagu griešana nenotiek 10 līdz 15 minūtes.

Kā saka - cik cilvēku, tik viedokļu. Tāpat arī ir ar šķērām - cik dzīvnieku, tik šķēru. Ja vēlaties griezt kaķim nagus - viss princips ir tieši tāds pats, kāds ir sunim. Tikai jaizvērtē, vai kaķim vajag griezt nagus, jo atšķirība starp suni un kaķi ir tāda, ka kaķis pats tos kopj. Evija Kozulāne: “Ir reti, kuriem ieaug nagi. Citi saka, ka kaķis grauž, viņš noņem naga virsējās kārtas - tādas kā cepurītes. Tāpēc svarīgi ļaut nagus trīt. Tādā veidā viņš noņem, nomaina. Un pašam sakpojas. Cilvēki griež vairāk tāpēc, ka cilvēks to pats grib. Kaķim tas īsti nav vajadzīgs. Ja viņam nagu griešanas procedūra ir ļoti traumatiska, tad ir jaizvērtē, vai tas ir vajadzīgs.”


Foto: Freepik