Latvijā pieejami HIV paštesti

Lai veicinātu HIV testa veikšanu iedzīvotāju vidū, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūts sadarbībā ar Baltijas HIV asociāciju Latvijā sāk ieviest HIV paštestus. Kā norāda viena no projekta autorēm, “ir likumsakarīgi”, ka Latvija ir starp Eiropas Savienības valstīm, kur HIV izplatība joprojām ir ļoti augsta.

Latvijā joprojām valda mīti, piemēram, ka HIV infekciju pārnēsā insekti, ka to var iegūt no dzīvnieku kodumiem. Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne saka, ir pārsteigta par atbildēm, kādas joprojām uzrādās aptaujās. “Iedzīvotāju zināšanas par HIV infekciju diemžēl ir zemas. Ja runājam par veselības pratību kā tādu, tikko nopublicēts zinātniskais raksts zinātniskā žurnālā, kur salīdzināti daudzu valstu veselības pratības radītāji. Latvijā tie diemžēl ir visvājākie.”

Profesore arī norāda, ka svarīgākais ir HIV infekciju laicīgi atklāt tad, kad cilvēkam vēl nav neatgriezeniski imunitātes bojājumi un ir pieejama 100% valsts apmaksāta augsti efektīva terapija. “Terapijas ieguvums – laba dzīves kvalitāte, mūža ilgums, uzsākot terapiju savlaicīgi, tāds pats kā neinficētiem cilvēkiem. Tiem cilvēkiem, kas lieto šo pretvīrusu medikamentu, infekciju nevar izplatīt tālāk.” 

Projekta gaitā viena no svarīgākajām lietām ir izpētīt jaunās metodes – HIV paštestu – izmantošanas īstenojamību un pieņemamību. Patlaban HIV paštesti Latvijas iedzīvotājiem pieejami tikai par maksu aptiekās. Ķīvīte-Urtāne: “Aprēķināts, ka 30% , kas ir vairāki tūkstoši cilvēku Latvijā, ir tādi, kuri dzīvo ar HIV, bet viņi paši to nezina. Esam par projekta līdzekļiem iegādājušies 250 testu sistēmas. Cilvēkiem no sociālās atstumtības riska grupām šos testus piedāvājam veikt bez maksas.”

Pilotpētījuma rezultāti kalpos par pamatu rekomendāciju izstrādei valsts atbildīgajām sabiedrības veselības institūcijām, lai paplašinātu paštestēšanās iespējas Latvijā.