Latvieši vēl cer kļūt par astronautiem; septiņi iztur atlases pirmo kārtu

Ir neliela cerība, ka kāds no latviešiem varēs turpināt cīņu Eiropas Komisijas aģentūras atlasē, lai kļūtu par astronautu. No 81 Latvijas dalībnieka septiņi nonāca konkursa otrajā kārtā. Šobrīd zināms, ka Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas priekšsēdētājs Pauls Irbins atlasē tomēr nav ticis tālāk.

Irbins bija viens no tiem, kurš tika šo septiņu latviešu pulkā, lai cerētu uz nākamo kārtu. “Es biju viens no šiem septiņiem cilvēkiem, kuram bija iespēja piedalīties, otrajā atlases kārtā, iziet cauri testiem. Aptuveni astoņas stundas bija jāpilda dažādi psihometriskie un psiholoģiskie testi. Tika pārbaudīts, cik laba ir loģiskā domāšana, cik laba ir telpiskā domāšana, matemātiskā, abstraktā. Jāsaka, ka man pašam likās, ka man gāja labi šajos testos, cik maksimāli ātri un labi varēju, bet jāatzīst – bija citi pretendenti, kuriem šīs spējas bija labākas,” norāda Pauls Irbins, Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas priekšsēdētājs.

Tomēr atbildes par citiem latviešiem vēl nav atnākušas, tāpēc ir neliela cerība. “Vai tagad tālāk kāds latvietis ir ticis arī uz nākamo kārtu, vēl informāciju nezinu, bet no tiem cilvēkiem, ar kuriem mēs starptautiski sazināmies, diemžēl visi ir saņēmuši atteikumus,” pauž Pauls Irbins.

Konkurss sākās vasarā. Tajā piedalījās 1400 Eiropas Savienības pilsoņi. Latvija šādā atlasē, kura notiek vien reizi desmit gados, piedalās pirmo reizi. Pauls Irbins atzīst – iespējams, pietrūka pieredzes šādos konkursos, lai tiktu nākamajā kārtā. “Es domāju, ka mums ir ielikts ļoti labs pamatakmens. Un pat tā simboliski, tas, ko es izdarīju Vācijā, kad devos uz testiem, es pie šīs Kosmosa aģentūras ēkas iestādīju divas latviešu ozolzīles - ar tādu domu, ka šīs ozolzīles palīdzēs latviešiem nākotnē dabūt labākus rezultātus.”

Tikmēr nākamās atlases kārtas turpinās. Iecerēts, ka gada izskaņā būs zināmi tie četri līdz seši dalībnieki, kuri konkursu būs izturējuši un tiks uzņemti Eiropas Kosmosa aģentūrā. 


Foto: Freepik