ASV vēstnieks Latvijā apskata Latvijas-Baltkrievijas robežu un pagaidu žogu

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) atbalsta Latvijas paveikto, stiprinot valsts robežas drošību, taču šobrīd kādu finansiālu vai tehnisku palīdzību Latvija nav lūgusi. Tā vakar pie Latvijas-Baltkrievijas robežas ReTV skaidroja ASV vēstnieks Latvijā Džons Leslijs Kārvails. Savelkoties diplomātiskajiem mākoņiem virs Austumeiropas, vēstnieks sola - sabiedrotie palīdzēs.

Hibrīduzbrukums, kā arī nelegālo migrantu cenšanās šķērsot Baltkrievijas robežu, Latvijai vēl aizvien turpinās. Starptautiskajā politikā aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta iespējamajam karam starp Ukrainu un Krieviju, sabiedrotie seko līdzi neatrisinātajai situācijai arī mūsu pierobežā.

Amerikas Savienoto Valstu vēstnieks viesojās Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, apmeklējot vietu, ko vēl vasarā aktīvi centās šķērsot nelegālie migranti. Šobrīd konkrētajā vietā uzstādīts žogs, jāatgādina gan, ka tikai pagaidu. “Protams, mēs atbalstām Latviju, nostiprinot tās robežu. Uzskatām, ka jebkuras valsts suverēnās tiesības ir aizstāvēt savas robežas tā, kā tā uzskata par vajadzīgu. Latvija spērusi nepieciešamos, humanitāros soļus, lai darītu to,” saka Džons Leslijs Kārvails, ASV vēstnieks Latvijā.

ASV jau iepriekš robežsardzei palīdzējusi ar tehniku, bet šobrīd tas netiek aktīvi lūgts. “Mums ir sadarbības programmas kopā ar Latvijas valdību, tai skaitā Iekšlietu ministriju. Ir pieredze, ar kuru varam dalīties, un ekipējums, ko varam nodrošināt. Bet tas attiecas uz visiem mūsu sabiedrotajiem,” pauž Džons Leslijs Kārvails.

 “Pašlaik mēs esam plānojuši izmantot to palīdzību, ko piedāvā Eiropas Komisija tehniskajam aprīkojumam. Bet, protams, nav izslēgts, ka ASV palīdzība nākotnē vēl būs nepieciešama,” saka Marija Golubeva, iekšlietu ministre (Attīstībai/Par).

NATO vienotība tiek pārbaudīta jau vairākas nedēļas. Krievijas armijas klātbūtne tuvu Ukrainas robežai un treniņi Baltkrievijā - radītās bažas tiek pārrunātas garās sarunās. Tas izpelnījušas ekspertu kritiku. “Manuprāt, tas, kas ir svarīgi mūsu pusei, ASV un NATO, ir palikt vienotiem. Saglabāt pozīciju, kad turpinām konsultēties viens ar otru. Pārliecināties, ka ikviens ir iekļauts lēmumpieņemšanā, arī turpmāk risinot krīzi Ukrainā. Kā mans prezidents ir teicis, kā valsts sekretārs Blinkens ir teicis: visur, kas saistīts ar Ukrainu, ir jāiekļauj Ukraina. Visās konsultācijas, kas skar Baltijas valstis, var virzīties uz priekšu, tikai iekļaujot Latviju un pārējās Baltijas valstis. Un tas attiecas uz visiem mūsu NATO sabiedrotajiem,” uzsver Džons Leslijs Kārvails.

Vakar ASV valsts sekretārs Kijevā Entonijs Blinkens tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Rīt ASV pārstāvis tiksies ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.


Foto: Ivars Soikāns/LETA