Laikmetīgums, debija un pārmaiņas. Nacionālais teātris iepazīstina ar 105. sezonu

Prezentējot 105. Nacionālā teātra sezonu, mākslinieciskais vadītājs Elmārs Seņkovs ambiciozi teātri piesaka kā galveno Latvijā, kam jārunā brīvi, saturīgi un spēcīgi. Nākamajā sezonā teātris skatītājus aicinās uz 12 jauniestudējumiem, piedāvājot vairākas debijas, un šodien iepazīstināja medijus ar jaunās sezonas plāniem. 

Lai gan šajā sezonā aktieriem ar skatītājiem jātiekas vēl gandrīz divus mēnešus, Latvijas Nacionālā teātra vadība jau atklāj, kas skatītājus sagaida nākamajā. Tā būs pirmā mākslinieciskā vadītāja Elmāra Seņkova veidotā sezona Nacionālajā teātrī, kas tiks atklāta ar paša Seņkova iestudēto lugu “Spēlēju, dancoju”. “Uz jauno sezonu es raugos ar lielu saviļņojumu. Skatītājs varēs sagaidīt daudz brīnišķīgus jaundarbus, kur spēs ieraudzīt, atpazīt savas tēmas, savas problēmas, kaut vai ieraudzīt tās savas vājības, ar kurām šobrīd ir jācīnās,” saka Nacionālā teātra mākslinieciskais vadītājs Elmārs Seņkovs.

Savu 105. sezonu Latvijas Nacionālais teātris iesāks ar 12 jauniestudējumiem, visu sezonu akcentējot trīs tēmas: laikmetīgums, debija un pārmaiņas.

Kā stāsta mākslinieciskais vadītājs, pasaule šobrīd dzīvo pirms pārmaiņu laikā, tāpēc arī jaunajā sezonā tās tiks apspēlētas. Arī pats teātris piedzīvos pārmaiņas, viena no tām – trupu papildinās aktieri Egons Dombrovskis un Matīss Budovskis. Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba: “Brīnišķīgi sakrita vairāku apstākļu kopums, ka Egons pats bija izmetis domu, ka varbūt varētu arī pameklēt kaut ko citu dzīvē, kādus citus mākslinieciskos izaicinājumus. Sakrita ar Elmāru un manu redzējumu, ka šis mākslinieks, mūsuprāt, ir ļoti, ļoti nepieciešams Nacionālajam teātrim. Arī par otru mākslinieku – par Budovski Matīsu – tiešām sakrita dažādu apstākļu kopums.”

105. sezonā starp diviem lielo autoru darbiem – Raiņa “Pūt vējiņi” un Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos” – debitēs daudz jaunu mākslinieku, bet būs arī viesrežisors Dmitrijs Krimovs un šobrīd Latvijā aktuālākie režisori. Seņkovs: “Mūsu zelts ir mūsu pašu mākslinieki. Man ir svarīgi, lai te top jaunrade. Man ir svarīgi, lai viņš nebaidās noņemt to atbildības sajūtu. Man pašam jāatgādina sev – noņemt to atbildības sajūtu un būt pārliecinošam tajā, ko tu gribi pateikt.”

Seņkovs piebilst – izrāžu tēmas būs tādas, kuras skatītājs varēs identificēt ar savu ikdienas dzīvi, iegūt pašapziņu un cieņu pret sevi. “Atnākot uz teātri, viņš aiziet ar sajūtu – es esmu brīnišķīgs cilvēks, es esmu liels cilvēks un es esmu latvietis. Es dzīvoju valstī. Man ar to kaut kas ir jādara, lai viss kļūtu labāk. Manuprāt, tās virstēmas to arī risina.”

“Tas ir iedvesmojoši, tas ir intriģējoši, tas ir gaidpilni. Tas ir ļoti, ļoti cieņpilni pret mākslu un teātra mākslu primāri. Man gribas teikt – mēs sen to bijām pelnījuši. Šobrīd ir tāda laba saldā ēdiena sajūta, ka pēc labām pusdienām svētkos tu saņem tādu sen gaidītu un cieņpilnu saldo,” saka Vimba.

Horeogrāfes Kristīnes Brīniņas vadībā teātrī ienāks arī laikmetīgā deja, kā arī jaunajā sezonā neiztiks bez svētkiem – jubilejas vakarā suminās Uldi Dumpi un, ap Ziemassvētkiem atjaunojot izrādi “Sudraba slidas”, arī režisoru Edmundu Freibergu. 

Jaunā sezona Latvijas Nacionālajā teātrī sāksies augustā, kad pēc skatītāju neatlaidīgiem lūgumiem, uz skatuves atkal kāps “Pūt vējiņi” komanda.