Lestenē izveidots piemiņas parks Otrajā pasaules karā izpostītajām mājām

Atzīmējot Otrā pasaules kara kritušo upuru piemiņu, Lestenē līdzās Brāļu kapiem izveidots piemiņas parks karā izpostītajām Lestenes pagasta ēkām. Par tām simboliski atgādinās plēsts laukakmens un plāksnīte ar mājas nosaukumu un stāstu par tās iemītnieku likteņiem.

Ik gadu 8. maijā visā Eiropā atzīmē Otrā pasaules kara beigas. Arī Lestenes Brāļu kapos visas dienas garumā šodien ierodas cilvēki, lai noliktu ziedus un godinātu kritušos.

Uzrunātie talsenieki teic, ka uz Lesteni braucot divreiz gadā – 8. maijā un 23. decembrī –, bet šogad, kad Krievijas karaspēks joprojām posta Ukrainu, brīvībai ir vēl lielāka nozīme. Starp atbraukušajiem arī viens no pēdējiem starp mums esošajiem leģionāriem Kārlis Reimats.

Otrais pasaules karš iznīcināja ne vien cilvēku dzīvības, bet arī mājas. Turpat līdzās Lestenes brāļu kapiem izveidots piemiņas parks 1944.-1945. Ziemassvētku kaujās Lestenes apkaimē izpostītajām mājvietām. “1946. gadā notika Kara tribunāls Rīgā, un tur mēs dabūjām datus, ka Lestenes pagasts ir viens no vairāk cietušajiem pagastiem Tukuma aprinķī. Mums no 259 mājām pilnīgi vai daļēji sagrautas ir 213,” stāsta Lestenes brāļu kapu pārzine Gita Bulaha.

Pašlaik piemiņas parkā ar sašķeltiem laukakmeņiem tepat no Lestenes apkaimes godinātas piecdesmit mājas, tādējādi norādot gan uz izpostītajām mājvietām, gan to iemītnieku salauztajiem likteņiem.

Kā ReTV stāsta Gita Bulaha, dažas no šeit atzīmētajām mājām esot atjaunotas, tomēr visbiežāk no tām vairs nekas neesot palicis pāri. Tāpēc pie katra akmens izvietota plāksnīte ar mājas nosaukumu un stāsts par tās iemītnieku likteni. Parkā iestādīti arī ozoliņi leģiona 15. un 19. divīzijas cīnītāju piemiņai, kas tagad atkal simboliski satikušies ar mājām. “Galvenais uzsvars jau bija, lai Lestenē būtu ne tikai Brāļu kapi un baznīca, bet lai tā kļūtu par latviešu leģiona piemiņas vietu, kur cilvēki var aiziet iepazīties ar to, kas ir bijis. Mums jau ir atvērta ekspozīcija bunkurā, protams, tālāka attīstība ap šo parku,” saka latviešu karavīru piemiņas biedrības “Lestene” valdes loceklis Jānis Slaidiņš.

Izpētes darbs vēl turpināšoties, lai apzinātu visas Otrajā pasaules kara laikā Lestenē sapostītās mājas.