Koks kosmosa industrijā ir arī Latvijas eksporta iespēja

Uz Latviju atvests pirmais no koka veidots satelīts. To radījuši somu inženieri, kuri plāno šī gada izskaņā satelītu palaist reālā misijā kosmosā. Integrējot koku, nozare saredz arī Latvijas kokapstrādes eksporta iespējas.

Biedrības “Zaļās mājas” vadītājs rāda Somijā radītu pirmo koka satelīta testa modeli, kas uz Latviju atceļojis, lai tiktu izstādīts koka vēsturei par godu veidotā izstādē Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Šobrīd notiek darbs, lai ar koka satelīta palaišanu šī gada izskaņā tiktu veikts jauns ieraksts kosmosa industrijā. Satelīts pamatā ir veidots no bērza saplākšņa. “Mēs izmantojam arī metālu, kas nepieciešams kubam pēc satelīta standartiem, kā arī ir citas detaļas, kurās mēs vienkārši nevaram izmantot koku. Kā, piemēram, kameras turētājam, kas kosmosā izvirzās pats. Kamera ir ļoti svarīgs elements misijai, ja gribam uzņemt satelīta bildes,” saka Jari Makinens, uzņēmuma “Arctis Astronautics” pārstāvis.

Biedrības “Zaļās mājas” vadītājs, kas ikdienā izglīto par meža nozari un tās ilgtspēju. Skaidro, lai arī pirmais koka satelīts radīts Somijā, tas var nest augļus arī Latvijas kokapstrādes nozarei. “Latvijā vairāk kā 50% teritorijas ir mežs. Ja kāds mums parāda, kā mēs to varam izmantot, neviens mums to neliedz. Mēs jau zinām, ka mēs šobrīd ražojam ļoti labus koka produktus, patiesībā tikpat labi šādus paneļus no saplākšņa varam ražot Latvijā. Ja somiem izdosies pierādīt Kosmosa aģentūrai, ka šis koka aparāts tiešām funkcionē, ja tas var attaisnot cerības, tad ir ļoti liela iespējamība, ka nākotnē tādu satelītu būs vairāk. Tajā brīdī mūsu uzņēmēji var piedalīties kaut vai materiāla piegādē viņiem,” saka Kristaps Cers, biedrības “Zaļās mājas” vadītājs.

“Eiropas Kosmosa aģentūras materiālu laboratorija ir veikusi daudz testus, dažādos apstākļos testējot koku. Saskaņā ar testiem - koks “uzvedas” daudz labāk, nekā, piemēram, karbona šķiedra vai stikla šķiedra,” pauž Jari Makinens.

Šobrīd koka satelīta dublikāts apskatāms Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, kur izveidota ekspozīcija “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē”. 


Foto: Facebook, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs