Kāpēc nevajadzētu peldēties, ja peldvietās noteikti ierobežojumi vai aizliegumi

Daudzviet Latvijas peldvietās noteikti ierobežojumi un pat aizliegumi peldēties, jo novērots, ka ūdens kvalitāte neatbilst noteiktajām higiēnas prasībām un peldvietu apmeklētājiem pastāv lielāks risks saslimt ar kādu no ādas, gļotādas vai kuņģa – zarnu trakta infekcijas – slimībām. 

Ūdens piesārņojuma dēļ Veselības inspekcija ūdens kvalitātes pārbaudes veica 59 oficiālajās peldvietās Latvijā. Šobrīd peldēšanās ierobežojumi noteikti 13 vietās. Veselības inspekcijā ziņo, ka ierobežojumi ir gandrīz visās Jūrmalas peldvietās, Dubultu, Asaru un Kauguru peldvietās peldēties aizliegts, taču labāka situācija ir Vaivaru peldvietā un Jaunķemeros. Piesārņojums konstatēts arī citās peldvietās Latvijā, kur noteikts aizliegums peldēties. Veselības inspekcijas pārstāve Daina Sudraba-Livčāne: “Normatīvu prasības ir pārkāptas Salacgrīvas peldvietā un peldvietā “Ainaži”, kā arī iekšzemes peldvietā Daugavpilī, Šūņu ezera peldvietā. Šodien vēl saņēmām rezultātus, kas apliecina, ka arī Kolkas peldvietā ir ieteikts nepeldēties. Ir pārsniegti normatīvie rādītāji mikrobioloģiskajam piesārņojumam.”

Speciāliste arī stāsta, ka ūdens kvalitāti varētu ietekmēt laikapstākļi, jo pirms ūdens paraugu ņemšanas, bijušas stipras lietusgāzes, kas kopā ar neattīrītiem notekūdeņiem ieplūst ūdenstilpēs. “Pirms tam bija ilgstošs sausuma periods. Un zeme bija cieta, un arī tas ūdens neiesūcās augsnē, bet tika novadīts ūdenstecēs, arī novadgrāvjos, kanalizācijas sistēmās un arī tālāk jūrā. Arī Jūrmalas peldvietās brīdī, kad ņēma ūdens paraugus, bija paisums, ūdens līmeņa paaugstināšanās. Un ūdens jau bija tajā zonā, kur parasti uzturas peldētāji, līdz atkritumu konteineriem, un tas nozīmē, ka arī sauszemes daļa ir piesārņota un viss tas piesārņojums nonāca ūdenī.” 

Vietās, kur izvietota zīme, ka ieteikts nepeldēties vai ir aizliegums peldēties, īpaši jāuzmanās būtu cilvēkiem, kuriem ir novājināta imūnsistēma. Veselības inspekcijā iesaka nelaist peldēties bērnus un nedoties peldēties vecāka gada gājuma cilvēkiem.  “Ja ir ieteikums nepeldēties un tomēr gribas nopeldēties, tad jāizvairās no ūdens norīšanas, jo tieši, piemēram, kuņģa zarnu trakta infekcijas iespējamas, ja ūdens tiek norīts un nonāk kuņģa zarnu traktā.” 

Šobrīd tiek veikti atkārtoti izmeklējumi peldvietās, ņemti atkārtoti ūdens paraugi. Rezultāti par ūdens kvalitāti, attiecīgi to, vai noteiktajās vietās atļaus peldēties, būs jau zināmi nākamnedēļ.




Foto: Freepik; ilustratīvs