Jēkabpils novadā no 39 pašvaldības tiltiem labā stāvoklī ir tikai trīs

Vien tikai trīs tilti ir labā vai ļoti labā stāvoklī, secināts, veicot visu pašvaldības tiltu inspekciju Jēkabpils novadā. No 39 tiltiem vien neliela daļa ir apmierinošā stāvoklī, pārējie sliktā vai jau ar kritiskiem bojājumiem.  

Pēc Jēkabpils novada pašvaldības pasūtījuma ir veikta visu novadā esošo pašvaldības tiltu inspekcija. To veica SIA “Inženierbūve” par līgumcenu – vairāk nekā 24 tūkstoši eiro. Apsekošanas rezultāti liecina, ka no visiem 39 pašvaldības tiltiem labā un ļoti labā stāvoklī ir tikai trīs tilti, bet 11 ir apmierinošā stāvoklī. 

Astoņi novadā esošie tilti ir ar kritiskiem bojājumiem, kas ietekmē nestspēju un/vai satiksmes drošību. Pārsvarā tie ir mazie tiltiņi novada pagastos. Pieciem tiltiem ir nepieciešams ieviest satiksmes ierobežojumus. Savukārt vēl 15 tilti ir sliktā stāvoklī ar bojājumiem, kas 10 gadu laikā varētu progresēt līdz kritiskam līmenim. Šīs inženierbūves pašvaldībā uzturētas minimālā apjomā, piemēram, veicot bedrīšu remontu vai sīkus uzturēšanas darbus. Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers: “Situācija ar tiltiem diemžēl ne tikai Jēkabpils novadā, bet visā valstī ir slikta, neteiksim, ka kritiska. Inspekcija ir veikta. Ir konstatēti būtiskākie trūkumi, kas jānovērš, lai uzlabotu satiksmes drošību. Attiecīgie speciālisti ir par to domājuši un sastādīs plānu, saskaņā ar kuru tie darbi tiks veikti, tikai jāpasaka uzreiz, ka mēs viena gada laikā to nevaram novērst.”

Vietvarā skaidro, ka iemesls tam, kādēļ līdz šim tilti tikuši uzturēti minimālā apjomā, ir līdzekļu trūkums, jo atjaunošanas vai remonta izmaksas ir lielas. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis:“Ja mēs, piemēram, ķersimies klāt kādam tiltam, kuram jau nepieciešams ieviest satiksmes ierobežojumus, nevaram to sataisīt bez projekta. Projekts maksās naudu, neviens projektētājs netaisīs “pa vājo”, jo ar savu sertifikātu atbild par šī tilta drošību nākamos “entos” gadus. Viņš prasīs pārtaisīt gandrīz visu.”

Pēc inspekcijas veikšanas ir apkopotas arī izmaksas, lai zinātu, cik līdzekļu nepieciešams tiltu atjaunošanai. Lai visus pašvaldības tiltus atjaunotu pēc minimālās programmas, būtu nepieciešams vairāk nekā viens miljons eiro. Lai tiltus atjaunotu pilnībā, būtu nepieciešami vairāk nekā 11 miljoni eiro. Tādu līdzekļu šim mērķim pašvaldībai nav, tādēļ vietvarā uzsver, ka tilti tiks remontēti prioritārā secībā un atbilstoši pieejamajam finansējumam.