Jēkabpilī sāksies Daugavas aizsargdambja stiprināšana

Šodien Jēkabpils novada pašvaldībā tika parakstīts būvdarbu līgums par Daugavas aizsargdambja stiprināšanas būvdarbiem. Tas ir finansiāli apjomīgākais būvdarbu līgums Jēkabpils vēsturē. Paredzēts, ka darbi sāksies tuvāko divu nedēļu laikā, vispirms notiks betonēšana dambja slapjajā nogāzē.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis un SIA “Jēkabpils PMK” valdes priekšsēdētājs Māris Dimants 28. septembrī parakstīja līgumu par Daugavas aizsargdambja stiprināšanu. Lai gan sākotnēji bija plānots būvdarbus uzsākt vasaras sākumā, projekta sarežģītības un birokrātisko šķēršļu dēļ process iekavējās. Arī darbiem nepieciešamā summa mainījās. Sākotnēji remontam bija paredzēti 12,6 miljoni eiro, bet, precizējot darbu izmaksas, tās palielinājās par vairāk nekā četriem miljoniem eiro. Galējā cena, par kādu tika parakstīts līgums, ir vairāk nekā 16,9 miljoni eiro. Ragainis:“Šis ir vēsturē lielākais, dārgākais līgums, ko paraksta šī pilsēta, šis novads. Tai skaitā arī es. Vismilzīgākais paldies visiem kolēģiem par ieguldīto darbu. Tas, ko jūs redzat šeit priekšā, papīra kaudzes, apakšā ir milzīgs darbs gan projekta sagatavošanā, gan finansējuma saņemšanā, gan arī iepirkumos un daudz dažādās lietās.”

Ar finansējumu, kas bija sākotnēji piešķirts provizoriski, nepietika, tādēļ bija apdraudēta projekta īstenošana, bet sarunās ar valdību un atsevišķām ministrijām, tika panākts nepieciešamais papildu finansējums. Rezultātā 14,3 miljonus eiro finansēs Eiropas Reģionālās attīstības fonds, 1,8 miljonus eiro – valsts, bet 641 tūkstoti eiro – pašvaldība. SIA “Jēkabpils PMK” sola būvdarbus uzsākt tuvāko divu nedēļu laikā, izmantojot periodu, kad ir ļoti zems ūdenslīmenis Daugavā. “Mēs sākam ar tā saucamā “zoba” betonēšanu. Visa tā dambja konstrukcija balstās uz pamatni – tā saucamo “zobu”. Pamatnē tiek iebetonēts, iebērts noteikts materiāls, tad tiek audzēts tas dambja ķermenis tālāk. Beras daudzi slāņi – hidrotehniskie materiāli, ģeotekstili, ģeorežģi, bentonītmāli, drenāžas... Tur ir tik daudz sadaļu pa tīkliem – sākot no optikas pārbūves, beidzot ar siltumtrasēm, gāzes vadiem nelaimīgajiem, kas tur atrodas, apgaismojumiem un daudz dažādiem tīkliem. Ļoti komplicēts, ļoti nopietns objekts,” norāda Māris Dimants, SIA “Jēkabpils PMK” valdes priekšsēdētājs.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars: “Iedzīvotāji arī tiks pasargāti labāk tajā ziņā, ka pa dambja sauso nogāzi tiks izbūvētas drenāžas un lietus kanalizācijas tīkli. Tātad ūdeņu savākšanas vietas, lai samazinātu plūdu periodā arī gruntsūdeņu apjomu.”

Projekts paredz ne tikai uzlabot drošību un aizsargdambja izturību pret plūdiem, bet arī nodrošināt dambja rekreācijas funkciju. Plānota augu stādījumu, atpūtas vietu, laipu un arhitektūras objektu izveide.