Desmit Latvijas vietās piestāj tekstilizstrādājumu savākšanas mašīna

No stilīga apģērba līdz tekstila atkritumiem ir tikai viens solis, atgādina SIA “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts”, kas sadarbībā ar lielveikalu tīklu “Rimi” no vakardienas, 27. septembra, aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties kampaņas “Stils–Tekstils” otrajā posmā un nodot liekos tekstilizstrādājumus savākšanas mašīnu izbraukumos. 

Ar pirmajiem kampaņas punktiem Siguldā, Daugavpilī un Madonā iesākusies lieko tekstilizstrādājumu nodošanas kampaņa “Stils-Tekstils”, kas norisināsies līdz oktobra beigām. Lai arī daudzviet ir uzstādīti tekstila nodošanas konteineri, cilvēki atzīst, ka šāda akcija ir nepieciešama un mudina domāt zaļāk. “Mums ir problēma, kur nodot. Lai uz “Madonas namsaimnieku” aizvestu, kur ir tas konteiners nolikts, ne visi var. Šeit man liekas vieglāk – piebrauc, noliec,” atzīst madoniete Iluta.

“Man tie divi maisi jau trīs gadu laikā – pamazām, kas nederēja vai nepiestāvēja. Kovida laiks –daudz iepirkts internetā, diemžēl atnāk un atpakaļ sūtīt nav izdevīgi. Tās ir valkājamas drēbes, neviena nav novalkāta,” saka madoniete Dace.

Cesvainiete Sintija: “Līdz šim nesu nodot drēbes uz “Sarkano krustu”, bet šogad man ir vairāk informācijas par to, ka notiek skolās tēmas par vidi, par otrreizēju materiālu pārstrādi. Mums ir feina skolotāja, kas izdomā visu ko, tad nu es nolēmu arī kaut ko dot otrai iespējai.”

Kampaņas “Stils–Tekstils” pirmajā posmā šī gada aprīlī šķirošanai nodoto tekstila atkritumu apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pieauga par 15%, un kopumā kampaņas norises laikā savāktas 174 tonnas tekstila. Kampaņas rīkotāju mērķis ir arī otrajā posmā savākt vismaz tikpat lielu apjomu, mazinot vidē nonākušo tekstilatkritumu daudzumu. SIA “Eco Baltia vide” darbinieks Māris Balulis: “Drēbes jau ir visādas – ir tīras, normālas, pavisam jaunas. Rīgā ir tā, ka ir drēbju atgriezumi, pat netīri citreiz iemesti. Alkohola pudeles iekšā konteineros. Vienā bija pat šprices samestas iekšā.”

SIA “Eco Baltia vide” darbinieks Andrejs Kļujevs: “Mēs atvedam uz tādu lielu uzņēmumu, kurš šķiro, un viņi pēc tam šķiro uz dažādām klasifikācijām tekstilu. Ir labs tekstils, ir drusciņ bojāts, ir uz pārstrādi, arī tāds, ko uz Āfriku sūta. Tā kā daudz virzienu, kur var nosūtīt tekstilu un kā izmantot .”

Kopumā kampaņas mašīna piestās desmit Latvijas vietās, nākamās pieturas jau oktobra sākumā – Aizkrauklē un Liepājā.