Jau pēc pāris dienās preces no ārzemju internetveikaliem būs obligāti jādeklarē

Atlikušas vien pāris dienas, līdz jebkura prece, kas iegādāta ārpus Eiropas Savienības, būs jādeklarē muitā un par to jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis. Šim notikumam gatavojas Latvijas Pasts, arī citi sūtījumu piegādātāji. Kā to vērtē iedzīvotāji?

Pie pasta nodaļas Valmierā ReTV Ziņas šodien satiek vairākus valmieriešus, kuri dodas saņemt dažādas sīkpakas. Uzrunātie ļaudis atzīst, ka par gaidāmajām izmaiņām šo to ir dzirdējuši, bet, kā tas darbosies, praktiski īsti skaidrības nav.

Pavisam skeptiski pret gaidāmajām izmaiņām ir cilvēki, kuriem par kādu preci jau nācies pildīt muitas deklarāciju - tas esot bijis ļoti sarežģīts process. “Pieci dolāri šitā prece, un no tās nodoklis aptuveni 20 centi māžoties. Es saprastu lielās pakas vēl, bet, ja par divi centi jau prasa nodokli... Nesūtīs un viss,” saka Ivars. Tikmēr sastaptie jaunieši atzīst, ka viņu iepirkšanās paradumi būtiski nemainīsies.

Latvijas Pasta darbinieki ikdienā izsniedz aptuveni 25 līdz 30 tūkstošus dažādu sīkpaku. Teju 95% no tām atceļojuši no Ķīnā reģistrētiem interneta veikaliem. Lai sūtījumu deklarēšanas process būtu ātrāks un arī ērtāks, pasts izstrādājis savu digitālo risinājumu. Par šo pakalpojumu gan vēl jārēķinās ar papildus simbolisku samaksu, kas gan nepārsniegšot vienu eiro.

Valsts ieņēmuma dienesta EDS sistēmā pasta sūtījumu deklarēšana būs bez maksas. Preces no trešajām pasaules valstīm sākotnēji deklarēt šajā sistēmā aicinās arī kompānija “Omniva”. Tās pārstāvis Edgars Isaks ReTV Ziņām stāsta, ka uzņēmuma iepriekš veiktā aptaujā noskaidrojies, ka vien 38% iedzīvotāju zina, kā tieši viņiem būs jārīkojas, iepērkoties ārvalstu internetveikalos. Teju 40% šobrīd esot gatavi atteikties no šāda veida pirkumiem.

Arī “Omniva” nākotnē plāno izstrādāt digitālu risinājumu, lai klientiem atvieglotu preču deklarēšanu, arī šai kompānijai šis pakalpojums būšot par simbolisku samaksu. “Šo te risinājumu plānojam, izstrādāsim Baltijas līmenī, lai tas būtu vienots visās Baltijas valstīs. Skatoties no perspektīvas kaimiņvalstīs, tur situācija ir līdzīga. Arī tur kaimiņi plāno apstrādāt šādus sūtījumus, piedāvāt opcijas klientam pašam deklarēt, gan deklarēt klienta vietā,” saka Edgars Isaks.

Jāpiemin, ka trešo pasaules valstu internetveikaliem ir iespēja reģistrēt savu pārstāvniecību Eiropas Savienībā. Tādā gadījumā PVN tiks iekasēts jau pirkuma brīdī - klientam prece atsevišķi vairs nebūs jādeklarē. Pagaidām interneta komerciālie milži nesteidzot reģistrēties Eiropā. Tāpēc no tiem pasūtītās preces klienti varēs saņemt pēc tam, kad muita būs apstiprinājusi saņemto deklarāciju, valsts kasē ieripojis samaksātais pievienotās vērtības nodoklis. 


Foto: FreePik