Kā rīkoties, ja uz ceļa uzkritis koks?

Aizvadītajās brīvdienās pieredzētās vētras dēļ aktualizējušās ar drošības ievērošanu saistītas problēmas. Viena no tām ir laicīga neziņošana atbildīgajām iestādēm par kokiem, kas uzkrituši uz ceļa braucamās daļas. Nezināšanas vai citu iemeslu dēļ daudzi paiet garām notikuma vietai, rezultātā koki var pat stundām ilgi aizšķērsot ceļu, radot bīstamas situācijas. Kāda būtu pareiza rīcība?

Spēcīgs pērkona negaiss aizvadītajā Jāņu naktī plosījās daudzviet Latvijā, arī Jēkabpilī un tuvākajā apkaimē. Vētras sekas pārsvarā bija vēja lauzti koki. Vairākos gadījumos tie bija uzkrituši ēkām un automašīnām, bet visbiežāk – uz ceļa braucamās daļas. Jēkabpilī Jāņu dienas rītā vairāki autovadītāji un garāmgājēji mainīja maršrutu uz ielas nokrituša koka dēļ, bet neapstājās, lai piezvanītu glābējiem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) gan uzsver, ka pašam labāk klāt neķerties, bet gan zvanīt atbildīgajiem dienestiem. Parasti tās ir iestādes, kas atbild par konkrētā ceļa apsaimniekošanu. “Ja uz Latvijas valsts ceļiem ir uzkritis vai pārkritis koks pāri ceļam, tad par to atbild “Latvijas Valsts ceļi”, savukārt, ja pilsētā pašvaldības ceļiem, ietvēm, trotuāriem ir uzkritis koks, par to atbild pilsētas pašvaldības komunālie dienesti. Bet jebkurā gadījumā, zvanot VUGD, mēs brauksim, šo koku no braucamās daļas novāksim, jo mums ir svarīgi atjaunot satiksmi. Ļoti svarīga lieta, lai operatīvie dienesti varētu nokļūt līdz notikuma vietai,” saka Dzintars Cvilikovskis, VUGD Zemgales reģiona brigādes Jēkabpils daļas komandieris.

Brīvdienās un svētku dienās, kad daudzas iestādes nestrādā. Koku, kas aizšķērso ceļu, visoperatīvāk novāks ugunsdzēsēji glābēji, tātad - jāzvana uz tālruņa numuru 112. Jāņu naktī un dienā jaunveidojamā Jēkabpils novada teritorijā ugunsdzēsēji kokus no braucamās daļas novāca 17 gadījumos. Glābēji uzsver, ka par kokiem, kas uzkrituši ceļam, ir svarīgi ziņot pēc iespējas ātrāk, jo tas ir nopietns šķērslis, kas var radīt gan avārijas situācijas, gan traucēt darbu mediķiem un citiem operatīvajiem dienestiem.