Īpaša ārstu speciālistu brigāde glābj vismaz viena cilvēka dzīvību dienā

Mediķiem, glābjot cilvēku dzīvības, svarīga ir katra minūte. Nereti Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm (NMPD), ierodoties izsaukumu vietā, top skaidrs – pacienta stāvoklis ir kritisks. Šādiem gadījumiem tagad arī dienestā Valmierā ir īpaša ārstu speciālistu brigāde. 

NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka: “Neatsverama, īpaša, augsti kvalificētu speciālistu, mediķu brigāde un neatsverams atbalsts mūsu reģionālā centra 36 NMPD brigādēm.”

“Mēs veicam sarežģītas manipulācijas, mēs uzturam dzīvības. Mums arī mūsu medikamentu klāsts ir citādāks. Tas motīvs ir ļoti nopietns, tas varētu būt kritiens no augstuma, ceļa satiksmes negadījumi ar iespiestu cilvēku, ar daudz cietušajiem, bezsamaņām. Viss, kas saistīts ar sirds apstāšanos,” saka Vjačeslavs Gorovenko, brigādes ārsts, reanimatalogs, anesteziologs.

Tāpat šādas brigādes ierodas insultu un pašnāvību gadījumu izsaukumos. Vidzemes reģionā ik dienu ir vidēji viens izsaukums. Tā arī šodien brigāde steidzās palīgā uz Salacgrīvu, kur auto negadījumā cietušam bija spēcīga asiņošana.

Vjačeslavs Gorovenko: “Šo brigādi nevar izsaukt vienkārši cilvēks uz ielas. Šo brigādi parasti sauc mūsu kolēģi, kuri nokļūst pirmie izsaukumā. Jebkura iemesla dēļ. Ja viņi uzskata, ka ir vajadzīgs atbalsts, mēs arī steidzamies.”

NMPD sastāvā šāda īpašā vienība pirmo reizi izveidota pirms aptuveni septiņiem gadiem, tagad tādas kopā ir sešas. Pērn steidzās palīgā teju 4000 izsaukumos.

“Reāli atrodas Rīgas reģionālajā centrā. Tad ir saucamā pārdislokācija uz Vidzemes reģionālo brigāžu centru. Dežūra beidzas, attālums ir neliels jāpārvar, bet tas atsverams ar to, ka tas ir nenovērtējams resurss,” pauž Sniedze Bračka.

Vjačeslavs Gorovenko: “Brigāde ir nokomplektēta ar augsti kvalificētiem ārstiem, parasti tie ir NMP ārsti, vai arī ārsti anesteziologi, kuri ne tikai šeit strādā, bet arī slimnīcās. Braucam šeit katru dienu no rīta un braucam atpakaļ.”

Speciālās brigādes ārsts Vjačeslavs Gorovenko ReTV stāsta, ka vienā komandā ir divi speciālisti - ārsts un ārsta palīgs, kurš reizē vada arī īpašo transportlīdzekli. Pašu mašīnu varētu dēvēt arī par visurgājēju. Tā izbrauc pat mežus, pļavas un dubļainas vietas – iespējami tuvu cietušajam. Un arī tas ir no svara. 


Foto: saldus.lv