Iniciatīvai par tautas vēlētu Latvijas Valsts prezidentu – 11 746 paraksti

Portālā “ManaBalss.lv” jau vairāk nekā 11 000 balsis iniciatīvai par tautas vēlētu Latvijas valsts prezidentu. Tāpat kā 2011. gadā, arī šogad tā iesniegta izskatīšanai Saeimā. Šodien par to diskutēja Saeimas komisijā. Kāda ir šīs iniciatīvas virzība un nozīme iedzīvotāju skatījumā?

Iniciatīvas par tautas vēlēta prezidenta pārstāvis Andris Dieviņš dalās ar pamatidejām šī ierosinājuma tapšanā. Par vienu no tām min demokrātijas attīstību, kā arī uzsver, ka, viņaprāt, būtiska ir uzticēšanās Latvijas sabiedrībai. “Ļoti bieži no tādas, ja tā var teikt, Latvijas inteliģences saka, ka Latvijas cilvēki nav gatavi vēlēt savu tautas prezidentu. Šādi argumenti bija pirms divdesmit, pirms 30 gadiem. Šādi argumenti ir šodien.”

Andris Dieviņš uzskata, ka sabiedrība ir gatava vēlēt savu prezidentu, par piemēriem saucot arī 18 citas Eiropas valstis, kurās ir tautas vēlēts prezidents, tai skaitā Lietuvā, Polijā un Somijā. Pēc sarunām ar šo valstu piederīgajiem, iniciatīvas pārstāvis Andris Dieviņš atklāj, ka patriotisms, lojalitāte lielākajā daļā cilvēkiem aug. “Mans mērķis ir kopā ar cilvēku grupu komunicēt šo ideju sabiedrībā. Piedāvāt uzzināt viedokļus par tautas vēlētu prezidentu plašākā mērā. Mērķis būtu, lai vismaz 200 000 cilvēku pusotra, divu gadu laikā izsaka savu viedokli.” 

Politologs Filips Rajevskis gan nedomā, ka politiskā vide ir gatava tādām fundamentālām izmaiņām un ka šobrīd šajā jautājumā varētu arī kas mainīties. “Tiem, kam liekas, ka viņi ir gatavi un ka tā ir panaceja mūsu problēmām, es domāju, būtu vīlušies tad, kad ieraudzītu rezultātus šādam lēmumam. Šobrīd paliks tā, kā tas ir. Parlaments vēlēs prezidentu.” 

Kolektīvo iesniegumu, kurā rosināts Latvijā pāriet uz tautas vēlētu Valsts prezidentu, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien nolēma rosināt nodot vērtēšanai Juridiskajā komisijā un Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Par iniciatīvas nodošanu komisijām vēl jālemj Saeimai.


Foto: ReTV