Ilustratori veido izstādi Jēkabpils pilsētas svētkiem

Jēkabpilī tuvojas pilsētas svētki. Mākslinieki tiem par godu gatavo ilustrācijas, lai svētku apmeklētājiem piedāvātu radošo darbu izstādi. Ilustratori darbos ataino gan pilsētā ieraudzīto, gan Jēkabpili pagātnē un nākotnē.

Jēkabpils pilsētas bibliotēkas telpas šajās dienās piepilda radoša dzirksts. Vairāki ilustratori rada mākslas darbus, ar kuriem bagātināt Jēkabpils pilsētas svētkus. Ideja par Jēkabpilij veltītu ilustrāciju izstādi radās vietējiem māksliniekiem. “Ja pilsētas tēma ir “Iedvesma Daugavas krastos”, tad mēs arī pie šīs tēmas palikām, bet ideja ir, ka ilustratori vairākas dienas strādā šeit, bibliotēkā, rada darbus. Tas rezultējas izstādē. Neparastāk paskatīties uz pilsētu. Lai dzīve būtu interesantāka, katrs autors būs caur savu skatījumu. Protams, savā ziņā tas vēl šobrīd ir noslēpums,” saka mākslinieks Raimonds Vindulis.

Radošajā darbnīcā piedalās gan vietējie mākslinieki, gan pilsētas viesi. Katram ir savi iespaidi par Jēkabpili un vēlme arī citiem parādīt pilsētu no sava skatpunkta. “Esmu dzimis jēkabpilietis, šobrīd dzīvoju Rīgā. Mani trīs darbi varētu būt, tagad vācu materiālu, vēl doma nenoformulējās, bet par pagātni – atmiņas par īpašām Jēkabpils vietām, par tagadni, tad arī trešais darbs varētu būt – mana vīzija, ko es gribu Jēkabpilī, lai būtu,” saka Jurijs Tatarkins, mākslinieks.

Rebeka Lukošus ir rīdziniece. Viņa savās ilustrācijās attēlos Jēkabpili no ciemiņa redzesloka, bet tas nebūs tradicionālais tūrista skatupunkts. Rebeka meklē pilsētas ainavas ārpus lielajiem tūrisma objektiem un interesantus personāžus. “Es atceros ļoti spilgti pirmo reizi, kad biju Jēkabpilī pirms sešiem gadiem. Man palika iespaidā ļoti skaistas ēkas, ļoti daudz ķieģeļu māju, nelielu, krāsainu ēku, baznīciņu. Tieši pilsētvide man šķita ļoti jauka un mīļa.”

Mākslinieku izpratnē ilustrācija nav tikai teksta papildinājums. Tas arī pats par sevi var būt vesels stāsts. Jēkabpils pilsētas svētku apmeklētāji varēs iepazīt kopumā piecu mākslinieku radītos stāstus brīvdabas izstādē, kas tiks izvietota uz Daugavas aizsargdambja.

Līdzās ilustrācijām svētku apmeklētāji aicināti iepazīt interesantu radošā darba veidu – zīnus. Tas ir saīsinājums no angļu valodas vārda “magazine”, tulkojumā “žurnāls”. Zīni ir mazas tirāžas neliela formāta žurnāli, ko publicē pats satura autors, visbiežāk bez izdevniecību palīdzības.

Zīni ir demokrātisks veids, kā savus komiksus, zīmējumus, fotogrāfijas, dzejoļus vai cita veida radošos darbus drukāt un izplatīt tālāk, jo nav nepieciešams ieguldīt lielus līdzekļus grāmatas izdošanai. Arī satura patērētājiem tas ir izdevīgi, jo zīnus autori bieži vien izplata, dāvinot tos draugiem un paziņām. Jēkabpils pilsētas svētku laikā ikviens interesents aicināts uz zīnu meistarklasi, kur varēs uzzināt vairāk informācijas, kā arī piedalīties kopīga zīna radīšanā.