Māksla un mūzika Ventspilī – neparastās vietās

Ar trīs radošām dāvanām Ventspils iedzīvotājiem un viesiem pilsētā ieradies bijušais Ventspils koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Miks Magone. Mākslas un mūzikas projektā “Nāk iekšā” paredzēti pirmatskaņojumi un laikmetīgā māksla, turklāt izrādes un koncerti tiek rīkoti neparastās vietās: vecpilsētas veikalā,  padomju laikos populārā restorāna “Baltika” telpās un Livonijas ordeņa pilī. 

“Nāk iekšā” – tā sauc vairākus notikumus mākslā un mūzikā, uz kuriem aicināja Miks Magone. Viņš ir rīkojis neskaitāmus mākslas un mūzikas notikumus visā Latvijā, tostarp mūzikas festivālu “Zemlika”. Šoreiz viņš vēlējies pateikt paldies savai reiz Ventspilī kopā strādajošai komandai un Ventspils publikai  ar trim projektiem, kas norit laika posmā starp Ventspils koncertzāles četru gadu jubileju un Ventspils dzimšanas dienu.

Visprecīzāk nosaukumam “Nāk iekšā” atbilst mākslinieku Kristas un Reiņa Dzudzilo audiovizuāla instalācija. Mākslinieki kādā no vecpilsētas veikalu telpām iekārtojuši laikmetīgās mākslas instalāciju, kas apskatāma bez maksas līdz 6. augustam.

Viens no trim projektiem aizvadīts arī Livonijas ordeņa pilī. Amerikāņu komponista Maikla Gordona skaņdarbi Ventspilī izskanējuši arī līdz šim, arī šoreiz tas bija pirmatskaņojums Latvijā. Skaņdarbs izskanēja septiņiem fagotiem.

Kā trešā dāvana Ventspils publikai bija izrāde “Vientuļās planētas sala”, kas arī izrādīta neparastā vietā – vēl padomju laikos populārā restorāna “Baltika” telpās vēlā vakara stundā. Izrāde ir viena aktiera Ģirta Krūmiņa personīgs stāsts par šķiršanās pieredzi un nebeidzami garu karantīnas laiku. Magone: “Tas ir drosmīgi, bet tas viss ir tā gaiši, viegli. Līdz ar to vēl jo vairāk cienījami, ar milzu paldies par tādu uzdrošināšanos savā  telpā ielaist skatītāju, nevis otrādi.”

Mākslas notikumi, ko Ventspilī piedavā Miks Magone, pulcēja ne tikai laikmetīgās mākslas cienītājus, bet arī bijušos kolēģus, ko savulaik vienoja kultūras projekti “Kurzemes filharmonijā’’. Tāds kā salidojums, saka atnākušie. “Mērķtiecīgi braucu uz Ventspili, lai šos pasākumus apmeklētu. Tas jubilejas gads vienmēr mums koncertzāles bijušajiem darbiniekiem ir bijis nozīmīgs notikums, tāpēc mērķtiecīgi braucam uz šiem notikumiem uns katāmies, vērojam tos un  baudām,” pauž koncertzāles ‘“Latvija’’ bijušais producents  Roberts Grīnbergs.

Šajā nedēļas nogalē Ventspils svinēs pilsētas svētkus, kuros izskanēs arī koncerti koncertzālē “Latvija”, tos organizē nu jau cita jaunizveidota komanda koncetzāles mākslinieciskā vadītāja Gunta Cimiņa vadībā.