Iebilst pret grupu dzīvokļu būvniecību “mūžīgajiem bērniem”

Ogrēnietes Naģeždas ikdienas rūpes ir par 38 gadus veco dēlu Pāvelu, kuram ir garīgās attīstības traucējumi. Viņa atzīst, ka viens no sāpīgākajiem jautājumiem ne tikai viņai, bet lielai daļai ģimeņu, kurās aug šādi bērni, ir neziņa par viņu nākotni.

“Tas nav noslēpums, ka pārsvarā mūsu bērnu vecāki jau ir gados. Ja domāju par nākotni, mēs par to pārdzīvojam, kas būs tālāk mūsu bērnu nākotnē,” saka Pāvela mamma Naģežda Jukša.

Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa: “Viņiem vajadzīgs atbalsts, jo viņi ir bērni līdz mūža beigām. Viņi ir pieauguši bērni visu laiku, viņiem vajadzīgs drošības plecs.”

Dienas centra “Saime” vadītājs Jurijs Lanavojs pauž: “Vecāki, kas aiziet. Līdz ar to iedomājies, tas bērns, kas ar viņu notiek. Viņš zaudē dzīvokli, zaudē vecākus, viņu aizsūta kaut kur prom, izsūta, viņam jau to neprasa.”

2014. gadā biedrība “Vecāki kopā” Ogres novada domes deputātiem prezentēja ieceri par multifunkcionālu centru Ogrē, Suntažu ielā 2, kur vienkopus būtu pieejami gan speciālisti, rehabilitācijas pakalpojumi, gan grupu dzīvokļi tieši tādiem mūžīgajiem bērniem kā, piemēram, Naģeždas dēls. Pēc vecāku aiziešanas viņam tiktu nodrošināta dzīvesvieta un speciālistu atbalsts. Pašvaldība attīstot centra ideju plānoja šogad uzsākt gan jau esošās Suntažu ielas ēkas pārbūvi, gan jaunas ēkas būvniecību blakus.

Sarmīte Ozoliņa: “Suntažu ielā mums ir paredzēta grupu māja 10 personām, trīs atelpas brīža pakalpojumi pieaugušām personām un dienas centriņš bērniem, un rehabilitācijas pakalpojumi. ”

Diemžēl šobrīd dienas centra “Saime” vadītājam nākas atbildēt uz izmisušu klientu jautājumiem. Jo Ogres novada pašvaldība saņēmusi vēstuli no iedzīvotāju grupas, kas uzsākusi parakstu vākšanu pret ēkas būvniecības darbu uzsākšanas Suntažu ielā 2, jo neesot pietiekami izskaidrota ietekme uz apkārtējo vidi. 

Viens no vēstules autoriem Pēteris Zilberts: “Šeit rodas tā, ka izvietoti ar dažādām slimībām. Šeit vecuma ziņā atradīsies bērni pirmajā objektā. Otrā tie būs pieaugušie cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem. Atdalot tikai šīs te teritorijas ar žogu, uzskatu, ka var izvērsties dažādi bērnu drošības ietekmi traucējoši faktori.”

“Mums ir ļoti svarīga drošība. Mēs esam uztraukušies par saviem bērniem, baidāmies par saviem bērniem. Mēs nezinām, kā tas būs, kad tiks uzcelta jaunā ēka. Mēs esam par bērniem ar invaliditāti, mēs esam pret pieaugušajiem,” saka Sarmīte Šmite, Līču ielas iedzīvotāja.

Sociālā dienesta vadītāja norāda - dienas centrs un klienti, kuri izmantotu arī jaunbūvējamo ēku Suntažu ielā 2, jau līdz šim darbojušies esošajā ēkā Suntažu ielā. Neesot bijusi neviena sūdzība un neapmierinātība.

Dienas centra “Saime” vadītājs pauž: “Es ļoti atvainojos tām ģimenēm, kurām jāklausās šitas marazms - nē, mēs negribam tos cilvēkus, tos dīvaiņus, viņi apbižos mūsu bērnus. Nu, ziniet, šajās ģimenēs es ieteiktu - ejiet pie viņiem, viņi jums iemācīs mīlestību, iecietību. ”

“Es varu pārliecināt jūs, ja es tikai varu to izdarīt, ka viņi nav bīstami, nav neadekvāti, viņi ir tādi, kādi viņi ir. Viņi nevar pastāvēt par sevi, nevar izdarīt daudz ko, ko mēs varam, bet par viņiem ir jāparūpējas,” saka Pāvela mamma.

Šobrīd uzsākta parakstu vākšana, lai atbalstītu pašvaldībā ieceri par ēkas būvniecību Suntažu ielā, kā arī plānota iedzīvotāju aptauja.


Foto: pixabay.com