Glābēji pirmoreiz izmēģina inovatīvu manekenu

Latvijā vidēji ik gadu noslīkst vairāk nekā simt cilvēku. Lai statistiku uzlabotu, nepieciešams ne vien uzlabot iedzīvotāju peldētprasmi, bet arī glābēju prasmes. Šoreiz glābējiem bija iespēja izmēģināt inovatīvu medicīnisko manekenu. Atšķirībā no ierastajiem apmācībās izmantotajiem manekeniem tas anatomiski līdzinās cilvēkam, ar to iespējams apgūt pilnu glābšanas ciklu no cilvēka atrašanas līdz elpināšanai.

Ķīpsalas peldbaseina apmeklētāji šoreiz varēja justies īpaši droši, jo vienā no celiņiem pulcējās gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, gan Rīgas pašvaldības policijas, biedrības “Peldēt droši” jaunie brīvprātīgie un citi jomas eksperti, lai veiktu glābšanas un atdzīvināšanas prasmju uzlabošanu. “Šodienas mūsu galvenais uzdevums ir noskaidrot, vai manekens, kurš mums uz šo brīdi ir iedots pamēģināšanai, spēj sasniegt to mērķi, ko mēs esam definējuši, – apmācīt glābējus pilnā ciklā. Proti – gan izcelt no ūdens slīkušo, gan uzsākt kompresijas un atdzīvināšanu,” saka biedrības “Peldēt droši” valdes priekšsēdētāja Zane Gemze.

Ar pašiem pieejamajiem manekeniem vienlaikus visu glābšanas ciklu veikt neesot iespējams. Vienā gadījumā manekens pilda cilvēka transportēšanas funkciju, bet otrā iespējams apgūt tikai sirds masāžu un elpināšanu. Šoreiz uz apmācībām no Igaunijas atvests medicīniskais manekens, kas gan vizuāli, gan taktili ļoti līdzinās cilvēkam. Kā skaidro Igaunijas pārstāvis, šāds manekens esot jauns modelis un tirgū pieejams tikai nedaudz vairāk kā divus gadus. “ Tas ir izstrādāts, lai strādātu ar slīkušajiem. Veiktu pilnu scenāriju. Atrast cilvēku, atnest to līdz krastam, izvilkt un sniegt pirmo palīdzību,” saka kompānijas “Mohni LS OŪ” vadītājs Marts Sibriks.

 RPP inspektors-glābējs Viktorija Morozova: “No paša sākuma teica, ka viņš sver 50 kg, bet, kad tu atrodies ūdenī un jāvelk ārā, viņš ir smags un neparocīgs. Nav nemaz tik vienkārši izvilkt.”

Kā ReTV stāsta uzrunātie eksperti, jaunā modeļa manekenam esot gan savi plusi, gan mīnusi, tomēr plusu esot vairāk. Iepazīt manekenu bijis svarīgi, jo šogad plānots apmācīt 400 brīvprātīgo glābēju, pašlaik tiekot izstrādāta brīvprātīgo apmācības programma. Gemze: “Šīs programmas izstrādei šī manekena būtība un pārbaude ir ļoti svarīga. Manekens galīgi nav lēts, būs jādomā, kā pie tāda tikt. Tas maksā aptuveni 30 000 eiro, tāpēc, pirms meklēt iespēju tādu nopirkt. mums ir jāpārliecinās, ka tas ir tā vērts.”

Vidēji gadā Latvijā noslīkstot ap 118 cilvēku, kas mūs diemžēl ierindo pirmajā vietā Eiropā noslīkušo skaita ziņā.