Dziesmu svētki ir vislabākais, kas Latvijai var būt

Milzīgs kopā būšanas spēks, pašapziņa par sevi, savu tautu un brīvo valsti – šīs emocijas par nebūtiskām padara grūtos mēģinājumus, karsto sauli, lietu un vēju. Tā saka uzrunātie svētku dalībnieki.

Kas ir Dziesmu un deju svētki, kā tie spējuši pastāvēt cauri laikiem? Vislabāk to zina paši dalībnieki. Mēs viņus satapām visur – deju laukumos, estrādē, uz lielākām vai mazākām skatuvēm. “Tas ir viss. Tas ir mans dzīvesveids, tas ir mana latviskā apziņa. Tā es esmu audzināts ar mīlestību pret Latviju, pret dziesmu, pret deju,” saka senioru deju kolektīva “Virši” dejotājs Aivars Rolavs.

“Milzīgs spēks tad, kad 17000 dejotāju vienojas vienā solī. Tas ir vienkārši neaprakstāms spēks un enerģija, ko šeit iegūstam,” norāda deju kolektīva “Bandava” dejotāja Kristīne Afanasjeva.

“Šajos Dziesmu svētkos mani personīgi visvairāk saviļņoja tā sajūta, ka ir tik daudz staltu cilvēku tautas tērpos, košos tautastērpos. Manuprāt, ja ikdienā dažkārt plecus nolaižam uz priekšu, tad, uzvelkot tautastērpus, visi izslejas. Man liekas, arī latvietiskā pašapziņa ceļas, un tā sajūta ir vienkārši fenomenāla,” saka kora “Rāte” dziedātāja Agnese Veldre.

Dace Blathena svētkos bija gan amatierteātrī, gan koristu rindās. Viņa saka – te ir sajūta, ka visi ir viens, tāpēc Dziesmu un deju svētki viņai vienmēr būs svarīgi. “Tā esmu es pati. Tā ir mana zeme. Tie ir mani cilvēki. Tie esam mēs, tāda ir mūsu seja,” dalās amatierteātra “Es un tu” pārstāve Dace Blathena.

No sirmām galvām līdz pat bērnam, kuram šie ir pirmie Dziesmu un deju svētki. “Es jūtos ļoti pieņemama, jo man atļāva braukt, dziedāt, visu savu sirdi palaist vaļā, bļaujot, iet gājienā sākumā. Tagad dziedāt ir pilnīgi cita lieta. Parasti es vienkārši dziedāju, domāju, tas ir tikai joks, es nekur tā netikšu,” stāsta folkloras kopas “Ēdol’s ķist” dalībniece Elīza Zorenberga.

“Dziesmu svētki ir vislabākais, kas vien Latvijai var būt. Jo tu dabū to, ka tu esi latvietis, ka jūs esat brīvi visi kopā. Man tas ir ļoti skaisti,” saka kora “Lai top!” dziedātāja Annija Vaivade.

“Atrodoties tajā Mežaparka estrādē, tu sajūti visus latviešus būtībā, sajūti, ka tu dzīvo Latvijā. Novērtē to, kas tev īsti ir Latvija,” saka kora “Lai top!” dziedātājs Mārtiņš Stebulis.

Kora “Gaisma” dziedātāja Baiba Vētrāja atzīst, ka dziedot jau sen, bet Dziesmu un deju svētkos ir pirmo reizi. “Visu laiku gribas dziedāt. Tā kopības sajūta. Šie svētki ir jāuztur dzīvi. Nedrīkst to galveno aizmirst, kāpēc šeit esam, kādi mēs esam. Mēs visi jau pamatā esam tādi labi. Tajā ikdienā apaugam ar sīkumiem, tādiem maziem kašķīšiem, nebūšanām. Tas galvenais jau piemirstas.”

“Suitu dūdenieku” vadītājs Juris Lipsnis: “Es šinī estrādē dziedāju Ventspils korī “Līvzeme”. Šeit bijām 1985.gadā. Atceros, ka toreiz starp rindām soļoja krievu armija ar automātiem. Paskaties – pilnīgi cita pasaule.”


Foto: Ieva Benefelde