Dziesmu un deju svētki aizvadīti pārsteidzoši mierīgi

Dziesmu un deju svētku dalībnieki šodien pamazām atgriežas savā ikdienas ritmā. Tikmēr svētku organizatori izvērtē paveikto, savukārt operatīvo dienestu pārstāvji norāda, ka šoreiz svētki ir aizvadīti pat pārteidzoši mierīgi. 

Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertu “Kopā augšup” vakar apmeklēja kopumā 65 tūkstoši skatītāju un dalībnieku no visiem Latvijas novadiem. Pēc lustīgas sadziedāšanās nakts pēdējie svētku dalībnieki estrādi atstāja vien ap pusastoņiem no rīta. Šodien svētku organizatoru galvenā atziņa bija, ka mūsu tautas nozīmīgākie svētki ir izdevušies. Deju lieluzveduma mākslinieciskais vadītājs Jānis Purviņš: “Dejotāji šoreiz bija tādā ļoti lielā sinerģijā ar skatītājiem. Tās emocijas, kas tika izdzīvotas laukumā, visplašākajā spektrā, sākot no smaidiem un smiekliem, līdz pat asarām, raudošiem vīriešiem. Kā mēs zinām, tas pats notika arī ar skatītājiem. Tas lielākais ieguvums ir tā pēcgarša.”

Lai gan galvaspilsētā aizvadītajā nedēļā bija sabraukuši ļoti daudz cilvēku, tas neradīja lielas neērtības un problēmas operatīvajiem dienestiem. Nedēļas sākumā gan sociālos medijus pāršalca neapmierinātu dalībnieku ieraksti, kuri vēstīja, ka svētku norises vietās nedrīkst ienest ūdeni un ēdienu. Svētku operatīvās vadības grupas vadītājs Artis Velšs šodien norādīja, ka šādas prasības ir bijušas spēkā arī iepriekšējos svētkos. Iespējams, toreiz šos noteikumus tik stingri nepiemēroja, taču pašreizējā ģeopolitiskā situācija mudina drošībai pievērst īpašu uzmanību. “Šo aizliegto priekšmetu saraksts jau laicīgi tika publicēts, jebkurš varēja noskaidrot – tiešām tā ir vai nav. Kaut vai par tiem pašiem šķidrumiem, kas kādai daļai dalībieku pēkšņi bija pārsteigums, ka šķidrumus nedrīkst ienest no ārpuses.”

Artis Velšs norāda, ka kopumā šie svētki ir aizvadīti pārsteidzoši mierīgi salīdzinājumā ar svētkiem 2018. gadā. “Palīdzēja tas, ko mēs nekādi nevaram prognozēt. Tie ir laika apstākļi, kas bija labvēlīgi šādu liela mēroga publisku pasākumu norisei. Otrs – palīdzēja arī paši dalībnieki, apmeklētāji, kuru pietāte, attieksme, atbildība, kopējā izturēšanās Dziesmu un dejus svētkos vienmēr atšķiras no citiem publiskiem pasākumiem.”

Arī Valsts policijā norāda, ka svētku nedēļa bijusi necerēti mierīga, īpaši uzteic autobusu vadītājus, kuri ar ļoti lielu atbildību rūpējušies, lai dalībnieki vienmēr laikus nonāktu mēģinājumu un svētku norises vietās. Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Māra Dīriņa stāsta, ka svētku dienās galvenokārt nācies palīdzēt vienkāršu traumu gadījumos, kā arī reizēm dalībniekiem sniegt psiholoģisku atbalstu intensīvās slodzes dēļ. “Tie gadījumi, kad dalībnieki vērsās pēc palīdzības, bija saistīti ar nelieliem sasitumiem, nelielām traumām, sastiepumiem, neveiksmīgi piezemējušies mēģinājumu laikā, kad mediķiem nācās iesaistīties un sniegt atbalstu, nodrošinot viņiem intensīvus mēģinājumus un skaistu koncertu norisi.”

Kopumā svētkos piedalījās vairāk nekā 40 tūkstoši dalībnieku no 23 pasaules valstīm. Dziesmu un deju svētku pasākumus apmeklēja aptuveni pusmiljons skatītāju. Svētku rīkotāji norāda, ka līdz ar šo svētku noslēgumu sācies darbs pie nākamo svētku rīkošanu, kuri notiks 2028. gadā.


#SIF_MAF2023


Foto: Edijs Pālens/LETA