Drons ietaupa laiku un paātrina datu iegūšanu

Bezpilota lidaparāti jeb droni mūsdienās arvien biežāk tiek izmantoti dažādās sfērās, lai uzlabotu darba efektivitāti, tai skaitā meža apsaimniekošanā. 

AS “Latvijas valsts meži” Bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas daļas vadītājs Kārlis Linde: “Drona izmantošanas efektivitāte var sākties, ja mežs ir padsmit hektāru liels. Ja mums meža teritorijas ir mazas, piemēram, zem 10 hektāriem, tad drona iegāde būtu jāpsver, vai vispār ir vajadzīgs. Laika ieguvums, kas rastos drona izmantošanā, būtu salīdzinoši mazs.”

Tātad, ja meža platība ir zem 10 hektāriem, varbūt varat aizņemties no kāda drauga. Kuros brīžos mēs varam pielietot dronu? Linde: “Piemēram, bebru postījumu apsekošanai. Var ātri un ērti nolidot visas grāvju sistēmas un pārbaudīt, vai bebrs nav sācis veidot dambi, koki nav sakituši, kas var sākt veidot parastu dambi. Tāpat dronu mēs varam efektīvi pielietot bojātu koku apsekošanā – mizgrauzis vai vasaras beigās pēc vētrām nolauztie koki. Ja mežsaimniekam ir zināms, ka iepriekšējā nedēļā ir bijis spēcīgs negaiss, tad ar dronu var ērti un ātri pārlidot sava meža teritoriju, noskaidrot, vai ir kādi postījumi.”

Mūsdienās šīs tehnoloģijas ir tik ļoti attīstījušās, ka ir speciālas programmas, ar kuru palīdzību var novērtēt meža stāvokli. Linde saka: “Piemēram, potenciāli bojāto audžu apsekošanai tiek viedoti lidojuma poligoni uzreiz veselam meža nogabalam. Tiek iegūti dati, ko pēc programmā apstrādā. Datu ieguve notiek, kad drons lido pa konkrētām teritorijām, veic fotogrāfēšanu ik pēc pāris sekundēm, pēc tam no atsevišķām bildēm izveido vienu lielu foto bildi visai mežaudzei. Darbinieks var ērti teritoriju apskatīt, pārbaudīt, vai ir potenciālie bojājumi. Tāpat šajā programmā var mērīt parametrus, ir visādi rīki, kā, piemēram, attālumu, tilpumu, platības. Var novilkt līniju, parāda šķērzgriezumu teritorijai, var redzēt arī reljefu. To var darīt, lai pārliecinātos, vai grāvja tīrīšana ir veikta pareizi, piemēram, ir vajadzīgais dziļums.”

Galvenokārt drons ietaupa laiku, cilvēkresursus un pāatrina datu iegūšanu. Par to, kādu pirkt, iesākumā netērēt lielas summas, bet galvenais, lai ir kvalitatīvs. Jāsaprot to, ka pašā dronā neatrodas jums nepieciešamās programmas, bet gan tās var lejupielādēt, tāpēc svarīgākie paremetri, kas galvenokārt noteiks drona vērtību, ir paša drona veikstspēja, akumulators darbības ilgums, kameras izšķirtspēja un citi.


Foto: Freepik