Darba drošība kā hokeja ķiveres lietošana sportā

Šogad vidēji katru desmito dienu nelaimes gadījumā darba vietā Latvijā iet bojā cilvēks, bet katru otro dienu kāds darbā gūst smagu traumu. Valsts darba inspekcija jau kopš pagājušās nedēļas sākuma dodas izbraukumos uz dažādiem uzņēmumiem Latvijas reģionos. Šodien apmeklēja arī Valmieru un Cēsis. 

Darba aizsardzības un drošības jautājumos atslēgas figūras ir darba devēju nelokāmība drošības prasību ievērošanā un darbinieku izpratne, ka drošības instrukciju pielietošana praktiski ir pašu interesēs, uzskata nozares eksperti. Vieglprātībai, nolaidībai un darba disciplīnas neievērošanai var būt smagas sekas.Valsts darba inspekcijas pārstāve Ieva Vladimirova:“Vislielākie izaicinājumi ir novērtēt riskus, kādi pasākumi būtu visefektīvākie, lai nodrošinātu darbiniekiem drošu darba vidi un pieņemtu labākos risinājumus. Ir uzņēmumi, kuru vadība to saprot, nodrošina risku novērtēšanu. Darba aizsardzības speciālisti ir zinoši, izvēlas individuālos darba aizsardzības līdzekļus. Uzņēmumiem ir jābūt radošiem, lai liktu saprast, ka tie ir jālieto.”

Valsts darba inspekcija par darba aizsardzību sabiedrību uzrunā ar sociālu kampaņu “Esi drošs, ka darbs ir drošs”, vienā no video materiāliem, precīzi salīdzinot hokeja spēlēšanu bez aizsarglīdzekļiem, kā ķiveres un hokeja bruņām, un darba drošības prasību un aizsarglīdzekļu nelietošanu. 

Darba inspekcijai, braucot uz uzņēmumiem, vairākos līdzi dodas arī bijušais Latvijas izlases hokejists Oļegs Sorokins, mudinot darbiniekus nebūt vieglprātīgiem attieksmē pret savu veselību. “Šajos uzņēmumos tā ir nedaudz atgādināšana, draudzīga komunikācija starp cilvēkiem. Gribētos, lai visi uzņēmumi pievērš uzmanību darba drošībai un lai tā būtu kā norma dzīvē, nevis – kāds pagriezās, neredz, tad es nevilkšu ķiveri vai kas. Hokejā ir vienkārši – ir noteikumi, kas ir jāievēro. Ja tu neievēro noteikumus, tas ir noraidījums. Domājiet, kā gribat, kas ir noraidījums šajā jomā!”

Valsts darba inspekcijā norāda, ka trīs no labākajiem uzņēmumiem darba drošības prasību ieviešanā ikdienas darbā Vidzemē ir “Valmiera glass”, “Cēsu alus” un “Valmiermuižas alus”. A/S “Cēsu alus” Darba aizsardzības un vides speciāliste Annija Melngārša: “Mēs visu laiku uzraugām procesus, darbiniekus, vai tiek lietoti visi nozīmētie individuālās aizsardzības līdzekļi, un rūpējamies, lai darbinieki zinātu, kāds ir mūsu iekšējais process un kārtība. Cik mums ir svarīgi, ka viņi atgriežas mājās droši. Tehnoloģijas attīstās, uzlabojas individuālās aizsardzības līdzekļi, palielinās drošības prasības.”

Darba drošības prasību un instrukciju izmantošana dzīvē ir kā ceļa šķērsošana pie zaļās gaismas, tā ir dabiska norma, kas sabiedrību padara veselāku un drošāku.