Austrijā par nevakcinēšanos - četri tūkstoši eiro sods

Austrija varētu kļūt par pirmo Eiropas valsti, kurā obligāti noteikta potēšanās ar kovidvakcīnu, pretējā gadījumā iedzīvotājiem var tikt piespriests sods līdz četriem tūkstošiem eiro. Nedēļas nogalē vairākās vietās Austrijā pret obligātu vakcināciju protestēja vairāk nekā 44 tūkstoši iedzīvotāju.

Austrijā noslēdzies ceturtais lokdauns, kas ilga trīs nedēļas. Tas gan attiecas tikai uz cilvēkiem, kuri ir vakcinēti, jo pārējiem ierobežojumi turpinās. Ielās bija izgājuši vairāki tūkstoši iedzīvotāju, kuri protestēja pret obligātu vakcināciju.

Valdībā pieņemts lēmums, ka jāvakcinējas būs visiem vecumā pēc 14 gadiem - izņēmumi būs grūtnieces. Lēmums gan vēl jāapstiprina parlamentā. Austrijā kopumā vakcinēti teju 70% cilvēku, taču iecerēts palielināt potēto skaitu, nosakot obligātu vakcināciju pēc nākamā gada februāra un maksimālo soda apmēru par nepotēšanos 3600 eiro apmērā. Insbrukā protesta akcijas notiekot katru sestdienu, ReTV Ziņām stāsta mūziķe Baiba Dēķena, kura Austrijā dzīvo septiņus gadus. “Es esmu ļoti apjukusi šajā situācijā, demonstrācijās iet visi kopā - radikāli labējie, kas uzskata, ka maskas nav jāvelk un vīruss ir izdomāts, un iet kopā ar tiem, kas loģiski domā un grib, lai būtu vairāk pētījumi.”

Galvenokārt protestos mudina iet galēji labējo partiju pārstāvji. Paredzēts, ka reizi ceturksnī visiem pārbaudīs Covid-19 vakcinācijas statusu. Ja pote nebūs saņemta, tad tiks piespriests individuāls sods. Šo ieceri plānots realizēt līdz 2024. gada janvārim. Valdībā uzskata, ka tā izdosies mazināt pašlaik augošo inficēto cilvēku skaitu. “Man ir pazīstami draugi, kuri vakcinēties negrib un prasīju, kāda būs alternatīva, ka krāšot naudu,” stāsta Baiba Dēķena.

 “Nevakcinētie var strādāt, bet viņiem ir noteikumi - jābūt vakcinētam, izslimojušam vai testētam. Mums ir antigēntesti, bezmaksas antibodijtesti, ja strādā un nodokļa maksātāja numurs,” norāda Baiba Dēķena.

Katrā valsts reģionā ir atšķirīgi kovida epidemioloģiskie drošības noteikumi, bet augstākās izglītības iestādēs mācības notiek attālināti. “Sajūtas nav labas, aizbraucām “Erasmus” pieredzi gūt, bet visu laiku jāsēž mājās, bet, teikšu tā, ka nav atšķirība no Latvijas lokdauna situācijas,” atzīst Emīls Balodis, apmaiņas programmas students Austrijā.

Emīls Balodis kopā ar draudzeni septembra beigās devās uz Austriju “Erasmus” apmaiņas programmā, bet skolu klātienē praktiski nav apmeklējis. Viņš dzīvo kūrortpilsētā Krumpendorfā, kur ir mazāk nekā četri tūkstoši iedzīvotāju. Lokdauna laikā Austrijā nenotika arī sporta treniņi.

Abi ReTV Ziņu aptaujātie latvieši ir vakcinējušies, bet iedzīvotāji, kuri to nebūs izdarījuši, pirmos sodu varētu saņemt jau nākamā gada martā. 


Foto: Freepik