Aprit gads kopš pirmās ārkārtējās situācijas

Izsludināta ārkārtējā situācija – ziņa, ko pirms gada saņēma daudzi. Lai arī iepriekš gaisā jau valdīja satraukums, tad šajā dienā daudzi izjuta trauksmi un neziņu kā būs tālāk.

Padzirdot par ārkārtējo situāciju, sākās iepirkšanās haoss. Veikalos izzuda griķi, cukurs, sāls, milti, tualetes papīrs.

Pērnā gada martā dezinfekcijas līdzeklis rokassomiņā vai mājās uz galda bija ekskluzīva lieta, būtiski kāpa tam arī cena. Un tad daudzi iemācījās durvis atvērt ar elkoni, pasargājot sevi no saskarsmes ar virsmām. Veikalos tika zagti pat dezinfekcijas līdzekļi.

Pāris dienas vēlāk tika noteiktas arī pirmās epidemioloģiskās drošības prasības. Visa Latvija uzzināja, ka ir epidemiologs Uga Dumpis, kā arī pamazām visi iemācījās izrunāt "Perevoščikos". Pirmo reizi tika runāts arī par divu metru distanci.

Kamēr veikalos daudzi grozus nomainīja pret iepirkumu ratiem, kā arī dažviet pat saīsināja darba laikus, policija kontrolēja ierobežojumu ievērošanu un izbraukāja pagalmus, skaļruņos informējot par ierobežojumiem. Tas bija laiks, kad, sakot paldies mediķiem, daudzi iedzīvotāji uz balkoniem un lodžijām ik vakaru aplaudēja. Taču aprīļa sākums nāca ar sliktām ziņām - bija miris pirmais pacients, kuram diagnosticēta Covid-19 saslimšana.

Divas nedēļas vēlāk, kad saslimušo skaits kopā sasniedza 666, bija tika izmantots īpašs aprīkojums, kas paredzēts Covid-19 pacientu transportēšanai. 

Aprīlī vēl tika runāts, ka maskas neko nelīdz, bet tad maijā sabiedriskajā transportā mute jāaizsedz ar šalli vai masku. Jāpiebilst, tieši maijā parādījās arī lietotne “Apturi Covid”. Maija izskaņā lielākais Covid-19 perēklis bija sociālajā aprūpes centrā Mārsnēnos.

Par to, ka vīruss iekarojis mūsu ikdienu, liecināja arī tas, ka bērnu spēlēs un sarunvalodā ienāk jēdziens Covid .

Nāca septembris, kad skolēni pēc pavasara attālinātajām mācībām un vasaras brīvlaika beidzot devās uz skolu. Taču jau šī mēneša izskaņā eksperti brīdināja ar to, ka tuvojas otrais vilnis.

Rudens turpinājās ar vīrusa uzvaras gājienu - ik nedēļu valdība sāka pieņemt arvien drastiskākus lēmumus, kas skāra veikalus, sabiedrisko ēdināšanu, pulcēšanos, skolas. Decembrī ārkārtējo situāciju pagarināja ar vēl stingrākiem ierobežojumiem. Un viens no lielākajiem pārdzīvojumiem daudziem decembrī bija, ka nevarēja iegādāties alkoholu un smēķus nedēļas nogalēs.

Gada izskaņā tika ievestas pirmās vakcīnas, taču tam sekoja trieciens sabiedrībai – laikā no desmitiem vakarā līdz pieciem rītā, kuriem nav nakts vai maiņas darba, jāpaliek savās mājās.

Tam pamazām tikām pāri - alkohols tika gādāts laicīgi un ievērojamā daudzumā, bet gada izskaņa tuvojās ar to, ka tiek ievestas pirmās vakcīnas.

Tā iedzīvotāji sagaidīja jauno 2020. gadu, kurš iesākās ar asām diskusijām skaistumkopšanas, vienreizēju finansiālu 500 eiro pabalstu ģimenēm, mājsēdes atcelšanu. Un tagad gadadienu pirmajai ārkārtējai situācijai sagaidām ar jauniem ierobežojumiem, tomēr ar safrizētiem matiem un apgrieztām bārdām. 


Foto: unsplash.com