Amerikas latviešu skolu audzēkņi: svarīgākais ir zināt, kā runāt latviski

Amerikas latviešu apvienības rīkotais “Sveika, Latvija!” ceļojums šogad norit jau 47. reizi, dodot iespēju jauniešiem, kuri gājuši latviešu skolās savā mītnes zemē, pašiem aplūkot to, par ko skolā ārzemēs ir mācījušies. Šī gada braucienā piedalījās 15 jaunieši no ASV. 

Pirms vairāk nekā divdesmit pieciem gadiem Amerikas latviešu apvienība sāka rīkot “Sveika, Latvija!” braucienus uz Latviju jauniešiem, kuri nesen beiguši latviešu skolas 8. klasi Amerikā, Kanādā vai Austrālijā. Ceļojumu programmas ietvaros jauniešiem ir iespēja apmeklēt dažādas Latvijas vietas, kas nozīmīgas Latvijas vēsturē un minētas literatūrā. Nupat apmeklētas Cēsis un Siguldas puse.

“Es domāju, vissvarīgākais man ir zināt, kā runāt latviski. Es ņemšu līdzi stāstus, ko varu stāstīt maniem vecvecākiem un pārējai ģimenei, kas arī nav bijuši kādu laiciņu,” saka jaunieši no ASV Kristaps un Annele.

“Viens no brauciena mērķiem ir uzlabot latviešu valodas zināšanas, un dzīvē arī redzēt to, par ko viņi ir mācījušies latviešu skolā, jo ikdienā viņi mācās Amerikas skolā, sestdienās apmeklē latviešu skolu. Liela daļa jauniešu Latvijā jau ir bijuši, bet ir arī grupā apmēram viena trešā daļa, kuri tiešām Latvijā ir pirmo reizi. Dzīvē var ieraudzīt Brīvības pieminekli, kas agrāk redzēts tikai grāmatās vai video, kaut kur, kā tas dzīvē izskatās,” saka projekta “Sveika, Latvija!” koordinatore Anita Ozola.

Šādi izziņu veicinoši braucieni norisinās katru gadu. Tajos braukuši gan brāļi, gan māsas, arī brālēni un māsīcas, un jaunieši ļoti gaida šos ceļojumus uz Latviju, vēsta projekta “Sveika, Latvija!” koordinatore. “Projekta ietvaros ir arī paredzēts satikties ar kādas skolas skolēniem Latvijā, lai caur viņu skatu punktu redzētu, kā tad Latvijā notiek mācību process, kādi ir kabineti, un kopā arī sadraudzēties.”

Kristaps un Annele jau vairākkārt piedalījušies projektā un stāsta, ka šādos braucienos uzzina arī daudz ko par Latvijas vēsturi, dažādiem notikumiem. Protams, ik reizi paši sev atklāj arī kaut ko citu jaunu un interesantu. 

Šoreiz “Sveika, Latvija!” programmas ietvaros Latvijā ieradušies 15 jaunieši no ASV, nākamvasar plānots, ka ceļojumā uz savu senču zemi dosies arī jaunieši no Austrālijas.