Aicina pārskatīt valsts atbalsta regulējumu saules paneļu uzstādīšanai privātmājās

Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācija (VEPTA) aicina atbildīgās iestādes pārskatīt valsts atbalsta regulējumu saules paneļu uzstādīšanai privātmājās. Atjaunojamo energoresursu izmantošanai valsts paredzējusi atbalstu 30 miljonu eiro apmērā. Lai arī tas ir pieejams jau aptuveni trīs mēnešus un bijis gaidīts, tomēr netiek izmantots pietiekami. 

Asociācijā norāda, ka šobrīd varētu būt iztērēts mazliet vairāk kā miljons, kas parāda, ka kaut kas ir jāmaina, cilvēki šo atbalstu neizmanto un neizprot. Piemēram, asociācija aicina atcelt prasību valsts atbalsta saņemšanai, kas nosaka, ka dzīvojamās mājas pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes. VEPTA padomes loceklis Edgars Bergholcs saka: “Respektīvi, tāda standarta māja, privātmāja, standarta pieslēgums ir trīs fāzes, 20 ampēri. Pēc šī regulējuma, lai dabūtu atbalstu, drīkst izmantot tikai pusi, kas tikai vienīgi norāda to, ka šī puse no jaudas ir apmēram plus, mīnus sešarpus kilovati, ko var uzstādīt privātmāja. Tad jau sanāk diezgan absurdi, ka it kā valdība sola, ka var saņemt līdz četriem tūkstošiem eiro par konkrētiem materiāliem, bet tajā pašā laikā, ņemot vērā, ko tikko minēju, par 50% tikai no enerģijas, kas jums ir pieslēgta, maksimums var dabūt tikai divus tūkstošus.” 

VEPTA arī piebilst, ka īsā laikā uzradušās daudzas kompānijas, kas piedāvā saules paneļus. Ja to ilgmūžīgums ir apmēram 20 līdz 25 gadi, tad nav nav skaidrs, vai šīs kompānijas spēs nodrošināt visas garantijas un pēc gada jau nebūs bankrotējušas, tāpēc asociācija arī aicina izveidot “balto sarakstu” ar kvalificētiem uzņēmumiem, kuriem pircējs var uzticēties.Foto: Freepik