Latvijā uzņemti un reģistrēti 35 000 bēgļu

Pagājuši gandrīz pieci mēneši, kopš Krievija iebruka Ukrainā. Tā joprojām turpina iznīcināt un postīt valsti, kā arī pastrādāt zvērības pret civiliedzīvotājiem. Tā iemesla dēļ miljoniem ukraiņu ir bijuši spiesti pamest savas mājas. Latvijā patvērumu raduši 35 000 kara bēgļu. 

Latvijā ieradušās un patvērumu no kara radušas lielākoties sievietes - kopā aptuveni 16 000. Tāpat no kara uz Latviju atbēguši aptuveni 11 000 nepilngadīgu bērnu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Ilze Dāme Birziņa saka: “Teju 30 000 ir izsniegti uzturēšanās dokumenti, kas dod tiesības uzturēties Latvijā gadu un dod tiesības arī šeit strādāt.”

Lielākā daļa no Ukrainas cilvildiedzīvotājiem, kas reģistrējušies Latvijā, mājvietu sev atraduši paša spēkiem vai arī apmetušies pie paziņām, draugiem un radiniekiem. Gandrīz 12 000 uzturēšanās vietu raduši ar pašvaldību starpniecību. Ilze Dāme Birziņa: “Ukrainas pilsoņiem ar biometriskajām pasēm, bez vīzas ir tiesības Latvijā uzturēties līdz 90 dienām gada laikā, par to neinformējot valsts iestādes. Ja Ukrainas iedzīvotājiem nav nepieciešama sociālā palīdzība, tad var arī nevērsties Civilās aizsardzības komisijā, līdz ar to tie kopējie cipari varētu būt arī lielāki.”

Lai atbalstītu Latvijā reģistrētos Ukrainas kara bēgļus, valdība dažādiem plāniem un projektiem ir paredzējusi finansējumu līdz 116 miljoniem eiro. Ar šādu summu, pēc ministriju aprēķiniem, ir iespējams nodrošināt ar atbalstu ne vairāk kā 40 000 bēgļu. 

 

Foto: Freepik