Aicina iedzīvotājus bez maksas veikt C hepatīta vīrusa antivielu testu

Tieši pēc nedēļas pasaulē atzīmēs Hepatīta dienu. Vēršot sabiedrības uzmanību šai infekcijas slimībai, kas var izraisīt nopietnus aknu darbības bojājumus, no šodienas līdz 28. jūlijam iedzīvotāji aicināti izmantot iespēju bez maksas veikt C hepatīta vīrusa antivielu testu visās “Centrālās laboratorijas” filiālēs. 

C hepatīts tāpāt kā HIV sabiedrībā ir diezgan apslēpts. Tiek uzskatīts, ka 75% līdz 80% cilvēku, kas ir inficējušies, par to nezina, norāda biedrības “Baltijas HIV asociācija” priekšsēdētāja Inga Upmace. Tāpēc Pasaules hepatīta dienas priekšvakarā arī biedrība aicina iedzīvotājus pārbaudīties uz C hepatītu. Lai gan kopumā Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits samazinās, tas joprojām ir augstāks nekā citās valstīs. “Jo ilgāk cilvēks nodzīvo, šī iespēja kļūst lielāka. Ir būts tur, tur, vēl kaut kur. Šobrīd ārstniecības iestādes ir drošas, bet ir dažādi tetovēšanas, skaistumkopšanas saloni, kuros arī šī infekcija var tikt iegūta ar nesteriliem instrumentiem. Vienreiz gadā pārbaudīt savu veselību, it sevišķi, ja tas šobrīd ir bez maksas, ir laba iespēja.”

Ar C hepatīta vīrusu var inficēties ar inficēta cilvēka asinīm vai citiem bioloģiskiem šķidrumiem caur bojātu ādu vai gļotādu. Cilvēks var nezināt, ka ir inficēts, jo slimība var noritēt bez simptomiem. Jo ilgāk vīruss ir organismā, jo lielāks var būt nodarījums aknām, kas cilvēkam ir ļoti svarīgs orgāns. Bez ārstēšanas var attīstīties aknu ciroze un pat vēzis. Pret C hepatīta vīrusu nav vakcīnu, tāpēc ir svarīgi to diagnosticēt pēc iespējas laicīgāk. Upmace: “Runa ir par agrīnu diagnostiku. Tas noteikti ir ļoti pozitīvs skats uz infekcijas ārstēšanu. Ārstēšana ir bez maksas, valsts apmaksāta. Divu trīs mēnešu laikā vairs nav, kā sen senos laikos bija, ļoti ilgi jālieto smagas zāles. Viss šis process ir diezgan sakārtots, tāpēc ir šis aicinājums.”

Mūsdienās vairāk nekā 95% gadījumu C hepatītu iespējams izārstēt pilnībā. Biedrības priekšsēdētāja vēl stāsta, lai arī Slimību profilakses un kontroles centram ir dati par inficēto cilvēku skaitu, kuriem infekcija diagnosticēta, tomēr, kā norāda arī Pasaules Veselības organizācija, joprojām ir daudz nezināmo gadījumu. “Mēs esam apmeklējuši diezgan daudz slēgta tipa iestāžu, kā, piemēram, sociālās aprūpes centri, kur ir jau gados vecāki cilvēki. Esam bijuši patversmēs, esam bijuši psihoneiroloģiskajās slimnīcās. Tās ir atsevišķas grupas, kur es varu teikt, ka šī izplatība ir daudz augstāka nekā sabiedrībā kopumā. Diemžēl par sabiedrību kopumā mums nav tādu pēdējo svaigo pētījumu. Tam būtu jābūt lielam pētījumam, lai mēs varētu skaidri runāt par faktiem. Šobrīd ir tā nojausma, sapratne, ka šī izplatība ir augsta.”

Jāpiebilst, ka šī gada 27. jūnijā valdība apstiprināja rīcības plānu HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanai 2023.-2027. gadam, kurā uzmanība pievērsta arī C hepatītam. Pasaules Veselības organizācija izvirzījusi mērķi – līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai.Foto: Freepik; ilustratīvs