Kokapstrādes uzņēmumi modernizē iekārtas, lai samazinātu ražošanas izmaksas

Kokapstrādes nozarē šogad vērojams gan eksporta, gan importa kritums, daudzviet uzņēmēji spiesti samazināt ražošanas apjomus, jo krities pieprasījums. Tomēr ir uzņēmumi, kuri grūto periodu izmanto, iegādājoties jaunas ražošanas iekārtas turpmākai attīstībai. Projektus īsteno arī divi Jēkabpils novada uzņēmumi.

SIA “NDB Timber” ir kokapstrādes uzņēmums Jēkabpilī, kas īstenojis Norvēģijas grantu līdzfinansētu projektu, ieviešot jaunu produktu ražošanu. No koksnes atgriezumiem, kas parasti tiek izmantoti kā kurināmais, tiek ražoti apdares dēļi, kā arī gleznu un foto rāmji. Produktu ražošanas vajadzībām projekta laikā iegādātas septiņas jaunas iekārtas. “Jaunās iekārtas, pirmkārt, ir ekonomiskākas, ražīgākas, bieži vien cilvēkam vieglāk ir darboties, nav tik fiziski smagi,” stāsta SIA “NDB Timber” valdes loceklis Kārlis Pusbarnieks.

Projekts paredz arī izveidot četras jaunas darbavietas. Šobrīd pieņemti jau trīs jauni darbinieki. Tomēr situācija uzņēmumā kopumā nav tik pozitīva. Ja neņem vērā projekta rezultātus, uzņēmuma kopējais darbinieku skaits ir samazināts, tādēļ arī dažas iekārtas šobrīd netiek izmantotas. Pusbarnieks: “Šobrīd kokapstrādes sfērā nav tie labākie laiki, kaut kādas produktu grupas ir jāsamazina, kaut kur samazinās cilvēku skaits, bet tas ir mainīgs. Es domāju, ka jāpārdzīvo šis mirklis, un viss būs atkal kārtībā.”

Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijā izpilddirektors Artūrs Bukonts uzsver, ka visā Latvijā kokapstrādes nozarē ir grūts periods – eksportā šā gada pirmajos piecos mēnešos vērojams gandrīz 30 procentu kritums, salīdzinot ar pagājušo gadu, bet importa apjomi kritušies vēl vairāk. “Ja mēs salīdzinām ar pagājušo gadu, kas bija tāda anomālija labā ziņā, vismaz mums, kad koksnes produktu cenas bija globāli neredzēti augstos līmeņos un pieprasījums bija milzīgs, spēj tik ražot, tad šogad, protams, ir ļoti ievērojams kritums.”

Pieprasījums pēc Latvijas kokmateriāliem ir krities gan tādēļ, ka ārvalstīs ir samazinājies būvniecības apjoms, gan mūsu uzņēmumu zemās konkurētspējas dēļ. Bukonts: “Ja skatāmies uz ražošanas pašizmaksu, mēs redzam, ka elektrība tagad – vasaras mēnešos varbūt mazāk – gada griezumā ir augstākā reģionā, kas ir liela pašizmaksas daļa. Otra lieta ir izejmateriāls, kas ir zāģbaļķi, finierkluči, taras kluči un tamlīdzīgi. Tie arī pēc cenas ir dārgākie reģionā.”

Pieprasījuma samazinājumu izjūt arī Jēkabpils novada uzņēmums SIA “DLLA”, tomēr situācija nozarē netraucē sekmīgi īstenot Norvēģijas grantu līdzfinansētu projektu, kura laikā ir iegādāta energoefektīva kokmateriālu pārstrādes līnija. Tas ļauj samazināt ražošanas pašizmaksas, tādējādi ceļot konkurētspēju. Projekta laikā uzņēmums sācis ražot jaunu produktu – materiālus, kas nepieciešami koka karkasa māju celtniecībā. SIA “DLLA” Attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Lapiņš: “Pagaidām gatavas mājas neražojam, bet detaļas sagataves mājām. Arī pārdošanas sadaļa ir jauna, viss tas veidojas pakāpeniski. Pirmās kravas jau ir pārdotas. Ejam uz to, ka vajadzētu iziet uz lielākiem apjomiem.”

Arī citi kokapstrādes nozares uzņēmumi šajā periodā attīsta infrastruktūru un modernizē iekārtas, lai samazinātu ražošanas izmaksas, ieviestu jaunus produktus un tādējādi paaugstinātu konkurētspēju.


#SIF_MAF2023