Pirms Ziemassvētkiem nopietni plūdu draudi

Jau šīs nedēļas beigās Latviju sasniegs šīs ziemas pirmais pamatīgais atkusnis. Prognozes vēsta, ka nākamnedēļ sniega sega nokusīs lielākajā daļā Latvijas. Vai ir cerības, ka Ziemassvētki tomēr būs balti?

Pašlaik Vidzemē sniega segas biezums daudzviet sasniedz 29 centimetrus. Šodien vēl aizvien turpina sniegt. Tāpat arī ūdenstilpes klāj krietna ledus kārta. Bet prognozes vēsta, ka tuvojas pamatīgs atkusnis. Visticamāk, nākamnedēļ no šīs visas baltās pasakas vairs nebūs ne vēsts. 

Novembra beigās un decembra sākumā Latvijā iestājās stabila ziema, bet jau tuvākajās dienās aukstās gaisa masas no mūsu reģionu atkāpsies, Latvijā no Atlantijas okenāna puses ieplūdīs krietni siltākas gaisa masas. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve Laura Krūmiņa: “Pamatā atkusnis iestāsies no 16. decembra, tā ir sestdiena. Maksimālā temperatūra sevišķi valsts rietumu daļā, tuvāk jūras piekrastei sagaidāma +7, +8, iespējams, pat +10 grādi, kas ir ļoti augsta temperatūra šai sezonai. Arī Latvijas austrumu rajonos tā būs virs nulle grādiem – +2, +3, +4 grādi.”

Tāpat arī gaidāms krietni spēcīgāks vējš, jūras piekrastē brāzmas var sasniegt 20 metrus sekundē. Vienlaikus nākamajā nedēļā Latviju šķērsos vairākas nokrišņu zonas, līdzi nesot slapju sniegu un šim periodam neraksturīgi spēcīgas lietus gāzes. Ļoti strauji kusīs sniega sega. 

Krūmiņa: “Saglabāsies tāda vienlaidus sniega sega Vidzemē un Latgalē vairāk, sevišķi tuvāk valsts austrumu robežai, bet arī tā stipri vien saplaks. Sniegs vairs nebūs balts un pūkains, bet gana slapjš un smags.”

Jau svētdien Kurzemes upēs sāksies strauja ūdens līmeņa celšanās un turpmākajā periodā pastāv patiešām nopietni plūdu draudi arī citviet Latvijā. 

Krūmiņa: “Aplēses rāda, ka vietām Kurzemē ūdens līmenis paaugstinās par diviem un trīsarpus metriem. Gana nopietna ūdens līmeņa paaugstināšanās gaidāma arī Zemgales upēs – diviem, līdz divarpus metriem.”

Tikpat strauji ūdens līmenis var celties arī Daugavas upes baseinā. Daudzās upēs ledus sastrēgumi ir izveidojušies jau upēm aizsalstot, kas papildus apdraudējumu var radīt kušanas periodā. Tāpēc jau tuvākajās dienās visā Latvijā plānots izsludināt dzelteno pakāpes plūdu draudzu brīdinājums. Krūmiņa: “Nav izslēgts, ka kaut kur nākamās nedēļas gaitā varētu tikt izsludināts arī sarkanās pakāpes brīdinājums, bet tam noteikti ir jāseko līdzi iedzīvotājiem.” 

Iespējams, Ziemassvētku dienās Latviju sasniegs nedaudz vēsāks gaiss, līdzi atnesot sniegu, bet arī turpmāk laika apstākļi solās būt nepastāvīgi. Prognozes liecina, ka stabilāka ziema varētu atgriezties vien nākamā gada sākumā.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilsutratīvs