Zeme deg. 80 mākslinieku 120 darbi Madonā

120 mākslas darbi dažādās tehnikās 80 mākslinieku izpildījumā – tā ir Vidzemes reģiona mākslinieku izstāde “Zeme deg”, kas Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja apmeklētājiem liek aizdomāties par neērtām un ļoti aktuālām tēmām caur dažādiem izteiksmes līdzekļiem. 

Vidzemes mākslinieku darbu izstāde ik gadu tiek rīkota kādā no Vidzemes pilsētām, šoreiz Vidzemes augstienes sirdī – Madonā. Kā uzsver izstādes kuratori, tēma izvēlēta, lai aktualizētu pasaulē un valstī notiekošos sāpīgos procesus, tostarp karu, ekonomisko krīzi, nesaskaņas, Covid-19, un citas lietas, kas mūsu sajūtās liek “zemei degt zem kājām”, un katrs mākslinieks šo tēmu uztver savādāk – iekšēji, ārēji, lokāli vai pasaulīgi. “Darbs ir tapis 2022. gada sākumā, pirms 24. februāra, jo pēc tam droši vien tas izskatītos citādāk. Tas ir sapnis par vasaru, sapnis par ziediem, sapnis par pieneņu pļavām. Gribas šīs skaistās, ziedošās ainavas redzēt vienmēr un mūžīgi. Un tā sāpe, kas ir pašlaik, lai tā pāriet, sadzītu, lai pārņemtu pienenes un paliktu tikai atmiņas – mīļas, siltas par labajiem cilvēkiem,” saka tekstilmāksliniece Laima Bakāne.

Mākslinieces Laimas Bakānes darbu ar simpātiju balvu novērtējuši arī muzeja apmeklētāji. Arī Valkas mākslinieka Viestura Ēķa un tekstilmākslinieces Baibas Zalcmanes Mākslas akadēmijas studiju laikā tapušo darbu, kas veidots dziļi personīgās sajūtās. “Gribas raudāt, ļoti emocionāli. Es biju gaidībās, kad es taisīju šo darbu, un tas bija tāds pats emocionālākais brīdis, kad varēja izlikt to, kas ir. Ir grūti izlikt to, kas ir, tāpēc ka kāds arī to visu lasīs. Tas bija tāds satraukums. Tas, kā atdot sevi visiem, tas teksts ir ļoti personisks un dziļš,” stāsta tekstilmāksliniece no Jūrmalas Baiba Zalcmane.

Līdzās Baibai pasākumā sastopam arī viņas vīru Oskaru un tolaik tik ļoti gaidīto meitiņu Sāru. Oskars saka: “Esmu bijis visu laiku blakus, un tāpēc tās emocijas tikušas nodotas man. Sajūtas tādas, ka izdzīvots līdzi.”

Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Līvija Zepa: “Izstāde ir brīnišķīga, jo mākslinieki ir tas spēks, kas arī dod šajā laikā cilvēkiem rada prieku, liek saprast, liek domāt. Un te ir tas, ka blakus ir gan amatiermāksla, gan profesionālā māksla.”

Bakāne: “Es apbrīnoju muzeja meitenes, kas to sakārtoja tik saprotami, nolasāmi un arī ļoti interesanti. Izstāde ir ļoti bagāta. Es domāju, katrs mākslinieks, kas šeit piedalījās, ir lepns par to, jo izstādīties Madonas muzejā ir liels gods.”

Jāuzsver, ka izstādē kopumā piedalījās astoņdesmit mākslinieki ar 120 darbiem. Īpašu noti kopā sanākšanai piešķīra arī dziedātājas un mūzikas pedagoģes, madonietes Sintijas Paegles sniegums, kas vēl izjustāk ļāva iedziļināties mākslas pasaulē.Foto: Agris Veckalniņš | #SIF_MAF2023