Vizināšanās ar ragavām, kas piesietas pie automašīnas, ir nepieļaujamas

Kopš uzsnidzis sniegs un bērni var baudīt ziemas priekus, bijuši jau vairāki gadījumi, kad, piemēram, braucot lejā no kalna, ir gūtas traumas. Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā norāda, ka šogad iestādē jau nogādāti bērni ar dažādām traumām. Ik gadu to skaits vidēji ir ap 500. 

Ierasta vieta, kur līdz ar pirmo sniegu Ogrē pulcējas ziemas prieku baudītāji, ir dabas parks “Zilie kalni” – īpaši brīvdienās un darba dienu vakaros. ReTV uzrunātie vecāki un vecvecāki norāda, ka, lai izvairītos no strapgadījumiem un traumām, domā par bērnu drošību. 

Tomēr Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Upenieks ReTV norāda, lai gan ziema tikai tās sākumā, bērni jau guvuši traumas. Pagaidām nav ļoti daudz, taču ārsts prognozē, ka būs vairāk. Pieredze liecina, ka visvairāk traumas gūst tieši vietās, kur vienlaicīgi atrodas daudz bērnu. “Es drīzāk teiktu, ka lielāka iespēja ir tur, kur ir vairāk cilvēku, kur ir vairāk bērnu reizē. Viņi ne vienmēr ievēro kaut kādu rindas principu. Viens vēl nav nobraucis, nākamais jau viņam metas pakaļ. Neizrēķina trajektoriju. Pieaugušais arī nav nekur blakus, ka varētu kaut ko kaut kādā veidā ietekmēt.”

Visbiežāk bērni traumas gūst uz kalna, braucot ar ragavām. Kuldīgas slimnīcas fizioterapeite Zane Votēna norāda, jo zemākams būs ragavas vai kāds cits braucamais, jo drošāks kritiena gadījumā. “Ar to slīdrīku braukšanu lejā no kalniņa tā stateniski stāvi nosēdēt varētu būt grūti. Bet ir iespējams to svaru sadalīt tā, ka nav gluži tā, ka bērns šļūc uz mugurkaula lejā, bet ka viņš tomēr sēž uz dibena. Bet viņš ar vēdera muskuļiem sevi tur tādā ieslīpumā.”

Bērnu klīniskās slimnīcas universitātes ķirurgs Jānis Upenieks ReTV piebilst, ka nopietna problēma ir, ja bērni brauc no kalna, kuram blakus atrodas ceļš. Savukārt pilnīgi nepieļaujama rīcība, viņaprāt, ir vizināšanās ar ragavām, kas piesietas pie automašīnas. “Mums ir bijuši ļoti bēdīgi gadījumi. Diemžēl ar neatgriezeniskām sekām un arī bērnu bojāeju. Ne šogad. Bet pieredzē tādi gadījumu ir bijuši. Līdz ar to tas ir kategoriski. Nevar trojektorijas izrēķināt. Nevar saprast, kurā brīdī, pa kādu lenķi viņš aizslīdēs, pret ko atsitīsies. Dieva dēļ, cilvēki mīļie, nedariet to!”Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023