Latvijas rūķus apvieno vienā reģistrā

Svētku gaidīšanas laikā daudzviet jau satopams Ziemassvētku vecītis vai rūķi. Jau pāris gadus Latvijā darbojas vienots Rūķu reģistrs, ar kuru var iepazīties sociālajos medijos, bet paši Latvijas rūķi ļoti labprāt satiekas, lai kur tos aicinātu. Šodien ReTV devās ciemos pie rūķa Čiekura, jo tieši Ventspilī meklējamas saknes idejai par Latvijas rūķu apvienošanu vienā rēģistrā. Rūķis Čiekurs dzīvo Rūķu mājā, kam šogad tiek svinēti 120 gadi. 

Pašā Ventspils pilsētas centrā šogad ar pacēlāja palīdzību tika veikts kāds svarīgs uzdevums- izkrāsoti un zaļās vestēs ietērpti mājas fasādes rūķi. Ēku 120 gadus vietējie iedzīvotāji sauc par “māju ar rūķiem”. Šī ēka raisījusi daudzu mazo ventspilnieku fantāziju, tomēr tas, kāpēc mājai izvēlēts tieši šāds dekors vēsture klusē. Rūķis Čiekurs, Latvijas Rūķu reģistra idejas autore Vivita Ķeizare: “Rūķīšmājas rūķiem šogad 120 gadi. Šeit uz stūra ir rūķis Driksons, bet mājas ziemeļu pusē ir rūķis Bārbelītis.”

Vivita jeb rūķis Čiekurs ir viena no astoņu dzīvokļu īpašniecēm. Viņas aicinājumam ēku atvērt apskatei un īpaši izdekorēt Ziemassvētku laikā atsaukušies visi kaimiņu dzīvokļi. Tieši Vivitas dzīvoklis ar numuru septiņi iemūžināts arī rakstnieces Laimdotas Sēles grāmatā bērniem, kas devis papildus impulsu šo vietu padarīt pieejamu un apskatāmu. Ķeizare: “Šeit, nākot iekšā Rūķīšmājā, ir neliela vēsturiskā informācija, kur var izlasīt, kad tad šī nama rūķi ir piedzimuši. Šeit mēs esam apkopojuši senos dekorus, kādi vēl ir saglabājušies Rūķīšmājā.”

Ventspils rūķis Čiekurs ir veicis arī kādu vērtīgu darbu: apzinājis daudz dažādus Latvijas rūķus un aicinājis tos reģistrēties vienotā Latvijas rūķu reģistrā. Tajā ir gan rūķu kolekcionāre Helga no Rīgas, gan Rūķupe, gan Čučumuižas rūķi. Arī Ēdoles pils rūķīšozols, kas ir senākā teika par rūķiem. Ķeizare: “Latvijas Rūķu reģistrā ir iekļautas teikas un leģendas par rūķiem, ģeografiskās vietas un apzīmējumi. Rūķu vārds nosaukumā un uzvārdā. Rūķu gars mākslā, literatūrā un mūzikā. Rūķu tēli Latvijā. Tik daudz fantastiski rūķi darbojas pa visu Latviju! Vairāk gan rūķu ir Kurzemes pusē.”

Rūķīšu mājiņu Ventspilī varēs apskatīt vēl līdz gada beigām, iepriekš gan vizīti piesakot rūķim Čiekuram, bet uz mājas 120 dzimšanas dienu bija uzaicināti visi, kas vien vēlējās. Īpašās mājas kaimiņi bija saposušies un sarūpējuši cienastu, bet dejot un paskatīties uz augšu aicināja horeogrāfes Svetlanas Grundmanes deju grupa ar nosaukumu “Deguntiņš uz augšu’’.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023