Vislielāko interesi par atgriešanos Latvijā izrāda ģimenes ar maziem bērniem

Gada pirmajā pusē pēc vairākiem nodzīvotiem gadiem ārzemēs Vidzemē atgriezušās 68 ģimenes jeb teju 200 cilvēki. Savukārt par kopējo situāciju Latvijā dati vēl nav zināmi. Kā norāda reemigrācijas koordinatore Vidzemē Inga Madžule, šogad, salīdzinot ar citiem gadiem, interese par atgriešanos ir īpaši liela. Šim gadam raksturīgi, ka visvairāk atgriezušās tieši ģimenes ar maziem bērniem. 

Santa Cora ar vīru un bērniem Spānijā dzīvoja astoņus gadus. Idilli pārtrauca kovida uzliesmojums, kas Spānijā esot bijis īpaši smags. Vīrs zaudēja darbu, ārā no mājas iziet nedrīkstēja un vēl traucēja citi neskaitāmie ierobežojumi. Ģimene nolēma atgriezties Latvijā, par dzīvesvietu izvēloties Cēsis. “Četros no rīta sakravājām mantas mašīnā. Cik ielīda, tik ielīda. Un ar dievpalīgu vienkārši braucām. Mums bija sarakstīti dokumenti čupu čupas, ko vajadzēja, ko nevajadzēja. Lai vienkārši laistu tranzītā cauri. Un kaut kā tā arī tikām. Iebraucām Latvijā un domājām – kādi trīs mēneši. Viss norims, nomierināsies, sakravāsimies un brauksim atpakaļ. Trešais gads, kā esam šeit.”

Santa uzsver, ka izvēle par labu Latvijai bijusi, jo vieta zināma un apkārt ir līdzcilvēki, kuri var palīdzēt. Tas ar galvenokārt bijis iemesls, kāpēc šeit ir jau krietni ilgāku laiku. “Latvija ir glābšanas saliņa. Tu jūties, ka esi tur tā pa īstam piederīgs. Un šeit ir savi cilvēki. Ja Spānijā bija draugi, nebija apkārt ģimenes. Principā bijām vieni. Tev it kā visi ir, bet tad, kad kaut kas notiek, tad tu paliec viens. Latvijā es jūtos atbalstīta, saprasta.”

Lai arī šobrīd nav apkopota statistika par situāciju valstī kopumā, 68 ģimenes, kas atgriezušās Vidzemē, plānošanas reģiona pārstāvji vērtē kā ļoti labu. Uz ReTV jautājumu, kāpēc tieši šobrīd novērojams lielāks reemigrējošo skaits, koordinatore Inga Madžule norāda, ka iemesli ir vairāki. Kā galvenos no tiem minot ilgas pēc dzimtenes, rūpes par mājās palikušajiem vecākiem un nepieciešamība apsaimniekot sev piederošos īpašumus dzimtenē. “Cilvēki atgriežas noteikti. Un tieši tagad uz pavasara pusi bija izteikta interese par atgriešanos. It sevišķi izcelšu, ka ģimenes ar maziem bērniem. Ar bērniem, kuriem būtu jāuzsāk skolas gaitas pirmaja klasē vai arī bērnudārzā.”

Pēc Vidzemes plānošanas reģiona datiem, vispopulārākā atgriešanās vieta ir Ogres novads. Koordinatore norāda, tajos reģionos, kur ir vairak darba vietu, tie ir tie populārākie. Tostarp Cēsu, Valmieras, Smiltenes un Gulbenes novadi. Cilvēkiem, kuri apsver domu atgriezties Latvijā, visvairāk jautājumu ir par dzīvesvietu un darba iespējām, taču tāpat tiek uzdoti jautājumi arī par citām tēmām. Madžule: “Algas ir ļoti svarīgas. Jo ārzemēs tomēr algu līmenis ir daudz augstāks. Būtu nedaudz jāpaceļ. Tad, protams arī sociālās garantijas ir svarīgas, arī uzņēmējdarbības vide. Ja cilvēks ir nolēmis attīstīt savu uzņēmējdarbību, tad arī viņam būtu jānāk pretī.” 

Savukārt Santa ReTV atklāj, ka viņas ģimenei, dzīvojot Latvijā, visgrūtāk bija sadzīvot ar tumsu un aukstumu, jo bijis pierasts jau pie Spānijas siltā klimata. Taču šo problēmu viņa atrisinājusi, uzsākot ziemas peldes. Tomēr reemigrante atzīst, ka bija spiesta mainīt dažus ieradumus, uzsākot dzīvi Latvijā. “Jāsaka to, ka mēs bijām strikti vegāni. Tas bija Spānijā viegli, ērti un lēti. Šeit es burtiski nevaru atļauties pabarot ģimeni visu cauru gadu tā, kā mēs to vēlētos.”

Santa atzīst, neskatoties uz dažām pārmaiņām, ar kurām ir jāsadzīvo, viņa ir laimīga, ka atgriezusies Latvijā. Uz jautājumu, vai ir mirkļi, kad viņa vēlas atgriezties Spānijā, Santa saka, ka tādas domas uznāk, it sevišķi ziemas mēnešos, kad Latvijā kļūst auksts un ātri satumst. 


#SIF_MAF2023