Visas sēnes ir skaistas. Jo dziļāk rokam, jo tālāk mežā

Ar ziemas-pavasara sēņu izstādi Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī Latvijas Mikologu biedrība uzsāk vides izglītības pilotprogrammu “Sēņu grozs”, kuras galvenais mērķis ar daudzveidīgo sēņu pasauli iepazīstināt bērnus un jauniešus. Sēņu pazinēji no mikologu biedrības izstādei bija sarūpējuši ap simts sēņu paraugus, kas nezinātājam nemaz neasociējās ar sēnēm.

Par meža veltēm mikologu biedrība visbiežāk sāk runāt vasaras sākumā, kad mežos parādās pirmās zināmās sēnes un ogas. Šoreiz meža veltes vāktas jau martā. Nacionālajā botāniskajā dārzā Salspilī izliktie sēņu paraugi gan īsti nelīdzinās ierastajām sēnēm. Latvijas Mikologu biedrības pārstāve Māra Treide: “Nav nesmuku sēņu. Visas sēnes ir skaistas, jo, pirmkārt, tas ir dabas veidojums. Tai ir pauguriņi, izcilņi. Tās ir tik niansētas.”

Ziemas-pavasara izstāde tiekot organizēta pirmoreiz. Tajā apskatāmas ap 100 dažādas sēnes, bet izstādes lepnums esot 2024. gada sēne – zilzaļā hlorociborija. Māra Treide: “Mēs ļoti bieži pamanām šos zilās krāsas sprungulīšus, bet neviens neaizdomājamies, ka tā ir sēne. Mēs nesaprotam, kas tas tāds. Tur krāsa izlijusi vai kas, jo tas ir tāds košs un pamanāms. Iegūstot gada sēnes titulu, aizvien vairāk padziļināti pētām šo sēni, un šī sēne šoreiz ir bijusi liels pārsteigums mums. Jo dziļāk rokam, jo tālāk mežā.”

Sēnes ir ne tikai interesantas. Izstādē aplūkojami arī labi zināmi pārtikas produkti, kuru nemaz nebūtu, ja nebūtu sēņu. Arī pelējums uz ķirbja ir sēne. No sēņu micēlija Latvijas zinātnieki izveidojuši iepakojumu, kurš jau esot saņēmis apbalvojumus. Uz galdiem sarindotas arī dažādas piepes. Tiek veikti eksperimenti ar kaltētām sēnēm, izlasāms pat sēņu horoskops.

Ziemas-pavasara sēņu izstāde ir pirmais no Latvijas mikologu biedrības un Latvijas Vides aizsardzības fonda uzsāktā projekta “Sēņu grozs” pasākumiem. “Sēņu grozs” ir vides izglītības pilotprogramma, kuras uzdevums būs iepazīstināt bērnus un jauniešus ar sēņu sugu daudzveidību un vietu ekosistēmā. Latvijas Mikologu biedrības valdes loceklis Ivo Treide: “Tādēļ speciāli tiek izstrādāti “sēņu grozi”, kuros būs lupas, spēles, kuros būs daudz kas interesants, ar ko mēs iesim uz skolām un ne tikai. Tiks rādīts arī sēņu izstādēs. Mācīsim bērniem un jauniešiem, kas tās sēnes ir. Mēģināsim iepazīstināt ar šo mazpazīstamo sēņu pasauli.”

Rudens pusē Rucavā plānots sēņu festivāls, bet katrā reģionā sēņu izstāde. Sēņu pazinēji no mikoloģijas biedrības gan atgādina, ka ēdamas ir tikai tās sēnes, kuras pazīstam, bet pārziemojušās gailenes labāk atstāt mežā.